Dr. Falus Ádám
fogorvos, parodontologus rezidens
A holisztikus szemlélet fontos
A holisztikus szemlélet fontos
A budapesti Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi karán, végeztem, de hallgatóként részt vettem az Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika nyári gyakorlatán is, ahol elsajátítottam az extrakciók technikáit. Ugyanezen a klinikán a kutatásokat végeztem a fej-nyak régiót érintő antibiotikumos kezelések hatékonyságáról.
2022-2024 között a Klinikai Tehetséggondozó Program keretében a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi kar Fogászati és Szájsebészeit Oktatási Intézetének hallgatója voltam.
Angol nyelven beszélek.
Miért vonzotta a fogorvosi pálya?
Gyerekkorom óta érdekel az orvosi hivatás. A gimnáziumi éveim végén döntöttem a fogorvoslás mellett, amikor egy teljes szájüregi rehabilitáció bemutatása során lehetőségem volt látni a kezdeti, valamint a kész állapotot. Úgy éreztem, szeretném én is visszaadni az emberek önbizalmát, segíteni nekik, hogy újra magabiztosak legyenek a mindennapokban.
A parodontológia irányába szeretne szakosodni. Hogyan magyarázná el egy páciensének, mi az a parodontológia?
A parodontológia a fogakat tartó szövetek megbetegedéseivel és gyógyítási lehetőségeivel foglalkozik. A fogakra ugyanis nem csak az jelenthet veszélyt, ha szuvasodásnak indulnak. Az is gondot jelent, ha a fogakat megtámasztó szövetek gyulladásba jönnek, megsérülnek vagy pusztulásnak indulnak. Ilyenkor ugyanis a fog veszít a stabilitásából, és ha nem állítjuk meg időben ezeket a folyamatokat, a fog egyre jobban kilazul, mozogni kezd, és végül kiesik.
Ön szerint milyen tulajdonságok jellemzik a jó parodontológust?
Türelem, komplex szemléletmód és empátia.
Jellemzően milyen típusú kezeléseket, műtéteket végez?
Kürettálás, parodontológiai sínezés, fogeltávolítás, illetve általános fogászati kezelések.
Melyik fogászati terület specialistáival szokott együttműködni a kezelések során?
Parodontológiailag érintett pácienseknél szoros együttműködés szükséges a dentálhigiénikusokkal, hiszen ők végzik a rendszeres és gyakoribb fogkő-eltávolításokat, a megfelelő szájhigiéne kialakítását és ellenőrzését.
Tapasztalatai szerint miről kell leggyakrabban felvilágosítania a pácienseket, mire kell sokszor felhívnia a figyelmüket?
A fogköztisztító kefék elengedhetetlen használatáról. Erről sokszor egyáltalán nem hallottak a páciensek, vagy nem megfelelő méretű eszközt alkalmaznak.
Mennyi idős volt a legfiatalabb/legidősebb páciense?
Legfiatalabb páciensem egy 8 éves kislány volt, míg a legidősebb egy 83 éves hölgy, előbbinek egy tömést, utóbbinak egy kivehető teljes lemezes fogpótlást készítettem.
Hogyan szokta megnyugtatni a szorongásra hajlamos embereket?
Elárulom nekik, hogy legyen szó bármilyen beavatkozásról, a legpocsékabb része a kezelésnek az érzéstelenítés lesz!
Ha nem fogorvos lenne, mi lenne?
Valószínűleg ortopéd sebész. Nagymamámnak sok gondja volt a térdével, sokáig ez is egyfajta motiváció volt az orvosi hivatás felé.
Munka után mi kapcsolja ki legjobban?
Kedvenc időtöltésem a kajakozás, most már csak hobbiszinten. Régen tagja voltam a válogatott magyar keretnek, amire mindig jó érzéssel gondolok vissza. Emellett nagyon szeretek olvasni és főzni.