Szájsebészet

/

Bölcsességfog műtét, eltávolítás

A bölcsességfog-eltávolítás történhet egyszerű szájsebészeti beavatkozással, amikor is szakszerű érzéstelenítés után egy speciális fogóval kiemeljük a fogat. Ám néha ennél komplikáltabb eljárással lehet csak megszabadulni ezektől a hátsó örlőfogaktól, ami szájsebészeti műtéti eljárást jelent. A következőkben bemutatjuk, hogyan lehet felkészülni a bölcsességfogműtétre, és megosztjuk a legfontosabb információkat a beavatkozás utáni teendőkről, tudnivalókról is. 

A bölcsességfog műtét után kemény duzzanat léphet fel néhány napig.

Mikor jöhet szóba a bölcsességfog eltávolítása?

Mikor dönthet úgy a kezelőorvos, hogy a sok gondot okozó (vagy a jövőben valószínűleg problémássá váló) bölcsességfogat el kell távolítani?

  • Ha a fog lassú előtörése közben folyamatosan gyulladások alakulnak ki a fog körül, és állandó fájdalom kíséri a folyamatot.
  • Ha a fog megakad az előtörésben vagy beékelődik (ezt nevezzük impaktált fognak), vagy nem mutat előtörési potenciált (retineált).
  • Ha nincs elég hely az előbújó bölcsességfog számára.
  • Ha a bölcsességfog nyomja és összetorlódásra kényszeríti a többi fogat.
  • Ha az előtöréshez szükséges nyomás „felszívja” a szomszédos fog egyik vagy másik gyökerét. Mivel a bölcsességfog nemigen vesz részt a harapásban, a mellette lévő fog viszont igen, ezért fontos megvédenünk a hasznos fogat, akár a bölcsességfog kárára.
  • Az előtte lévő hetes fog védelme érdekében (pl. szuvasodás alakul ki a 2 fog között), vagy a fog korrekt ellátásának akadályoztatása esetén.
  • Ha rossz szögben tör elő, és egyúttal irritálja a szájnyálkahártyát.
  • Ha a bölcsességfog körül tasakok alakulnak ki, amelyeket hiába kezelnénk, nem érnénk el tartósan jó eredményt.
  • Az arc ismeretlen, tartós fájdalma esetén.
  • Fogszabályozási okokból.

Mire számíthat a bölcsességfogműtét előtt és közben?

Akár „sima” bölcsességfog-húzásról van szó, akár műtéti eljárásról, alapos szájüregi vizsgálat és röntgenfelvételek szükségesek a fog eltávolítása előtt. Az alsó bölcsességfog műtéte előtt előfordulhat, hogy fogászati CT-re is sort kell keríteni, mert az alsó fogak túl közel helyezkedhetnek el az állkapocsban futó ideghez. A szájsebész a felvétel alapján dönt arról, milyen eljárást alkalmazzon a szájsebészeti műtét során ahhoz, hogy az ideg semmiképpen se sérüljön meg.

Ha a bölcsességfog gyulladásban van, akkor gyulladásgátló szerek vagy antibiotikum szedése is szóba kerülhet, mivel a gyulladást a lehető legjobban vissza kell szorítani a fog eltávolítása előtt. A begyulladt fogat (pontosabban ilyenkor a fog körüli szövetek vannak gyulladásban) tehát ki lehet venni, ám ilyenkor nagyobb körültekintésre van szükség.

A bölcsességfogműtét menete

Többféle eljárás is létezik. Az egyik lényeges szempont, hogy alsó vagy felső bölcsességfogról van-e szó. A felső bölcsességfogak esetében gyakori, hogy egy egyszerű foghúzással meg lehet szabadulni tőlük. Az alsó bölcsességfogak esetén többnyire más a helyzet. Ilyenkor ugyanis figyelembe kell venni, hogy az alsó állkapocscsont jóval keményebb szerkezetű, mint a felső. Ezért az alsó fog eltávolítása általában szájsebészeti műtéttel történik, hiszen a fogorvos igyekszik a leggyorsabb megoldással, szövődménymentesen eltávolítani a fogat. Ez a bölcsességfogat körbevevő csont meglazításával jár. A  fúró alkalmazása tehát akkor jön szóba, ha a szájsebész úgy ítéli meg, hogy fogóval nem lehet kiszedni a fogat.

A ki nem nőtt bölcsességfog eltávolítása feltárással

Az előtörésben megakadt, úgynevezett impaktált bölcsességfogak eltávolítása sokszor csak műtétileg lehetséges.

  • A bölcsességfogműtét során helyi érzéstelenítésben leválasztjuk az ínyt a fogról, majd a szomszédos fogak épségére ügyelve eltávolítjuk. Ehhez bizonyos esetekben szükség lehet csont eltávolítására is, hogy a fogat meg tudjuk mozdítani.
  • Végül a sebet varratokkal zárjuk, melyeket 7 nap múlva távolítunk el. A fogeltávolítást követően a seb környékét hűteni kell, fontos a megfelelő fájdalomcsillapító, esetlegesen antibiotikum alkalmazása.

Amennyiben szükséges, a bölcsességfog eltávolítására altatásban is sor kerülhet, például akkor, amikor több bölcsességfogat egyidejűleg, szájsebészeti feltárásból kell eltávolítani.

felső bölcsességfog műtét után többnyire rövidebb  gyógyulási idő

Bölcsességfog műtét után: tünetek, szövődmények, tudnivalók

Gyakori kérdezik a páciensek, hogy az alsó bölcsességfogműtét után meddig fáj az érintett terület. A beavatkozás minden esetben fájdalommentes, azonban a sebgyógyulás ideje alatt felléphetnek panaszok. A ki nem nőtt bölcsességfogak eltávolítását követően általában 1-2 napig tartó, fájdalomcsillapítóval kezelhető fájdalom, 4-5 napig tartó arcduzzanat kialakulása várható. 

A foghúzás után a fog helyét a fogmederben véralvadék tölti ki, amit vérdugónak hívunk. Ezt a kis képződményt nem szabad piszkálni, öblögetéssel vagy szívogatással kihúzni a helyéről. Ha idő előtt kijön, begyulladhat a kihúzott fog helye, és elhúzódhat a sebgyógyulás.A fog helyén keletkező lyuk lassan gyógyul be, néhány hétig is eltarthat, míg a szövetek teljesen regenerálódnak.

Foghúzás után fülfájás, állkapocsízületi fájdalom is felléphet, ami nem tipikus szövődmény, ám az, hogy a műtét során végig nyitva volt a száj, kiválthatja ezeket a kellemetlen tüneteket. Szerencsére ezek a panaszok gyorsan el szoktak múlni maguktól.

Gyakori kérdések és válaszok a beavatkozás után

Összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket a műtét kapcsán.

Bölcsességfogműtét után meddig van bedagadva az arc?

Az alsó bölcsességfog műtét után szövődményként bizonyos esetekben néhány napos szájnyitási korlátozottság, hosszabb ideig fennálló duzzanat, fájdalom is előfordulhat. Megfelelő utókezeléssel ezek a panaszok jól orvosolhatóak, a gyógyulás folyamata meggyorsítható. Ehhez a kezelőorvos utasításait minden esetben szükséges betartani

A borogatás sokat segít a duzzanat lelohasztásában, de fontos, hogy sose helyezzünk jeget közvetlenül az arcra vagy a műtött területre a fagyási sérülések elkerülése érdekében. A hűtőben tartott jégzselé az ideális megoldás. Ennek hiányában tekerjünk konyharuhába néhány jégkockát vagy valamilyen fagyasztott készítményt, és ezt helyezzük az arc duzzadt felére. 5-10 perc borogatás után tartsunk 50 perc szünetet, és csak ezután kezdjük újra.

Mennyi idő egy bölcsességfogműtét?
A bölcsességfog műtét általában 30-60 percet vesz igénybe, a fog elhelyezkedésétől és a beavatkozás bonyolultságától függően.

Mikor és mit lehet enni a beavatkozás után?
A műtét után általában néhány órát kell várni az evéssel. Puha, könnyen fogyasztható ételeket fogyasszunk, például leveseket és püréket, hogy elkerüljük az irritációt. Tej és tejtermékek fogyasztása 3 napig tilos, mert ezek baktériumtartalma veszélyeztetheti a sebet. Kerüljük a magvas, apró darabos ételeket (mák, szezámmag, chiamag), mert ezek könnyen belemehetnek a sebbe, és irritálhatják vagy elfertőzhetik a műtéti területet.

Előrfordulhat a bölcsességfogműtét után vérzés?

Ha szájsebészeti műtéttel távolították el a gyulladásban lévő bölcsességfogat, akkor némi vérzéssel is számolni kell. Vérzés a nem gyulladt területeknél is előfordulhat, bár jóval visszafogottabb mértékben. A gyulladt területek ugyanis vérben bővelkednek, így 1-2 napig normális, ha szivárog egy kis vér a sebből.

Harapjunk rá egy gézlapra, és ne nézegessük percenként, hogy vérzik-e még a seb. 30 perc után cseréljük le a gézlapot, egyúttal ellenőrizhetjük is, hogy csillapodik-e a vérzés. Ne öblögessünk, ne szívogassuka sebet, ne piszkáljuk semmivel! Gézlap bármelyik gyógyszertárban kapható, érdemes előre beszerezni belőle egy-két csomaggal.

Mikor lehet repülőre szállni a beavatkozás után?
A repüléssel várjunk néhány napot a műtét után, mivel a nyomásváltozások kellemetlenséget okozhatnak és lassíthatják a gyógyulást.

Mikor lehet kávét inni a műtét után?
Ajánlott 24 órán keresztül kerülni a forró italokat, így a kávét is, mivel irritálhatja a sebet és fokozhatja a vérzést.

Szabad nehéz fizikai munkát végezni vagy sportolni közvetlenül a műtét után?

Elsősorban a vérdugóra való tekintettel: nem! Az erős rázkódás, lefelé hajolgatás, a sporttal járó magasabb vérnyomás miatt kilökődhet a vérdugó, vérezni kezdhet a seb. Ezekkel érdemes legalább 1 hetet várni, de mindenképp egyeztessük a kérdésről kezelőorvosunkkal.

Mikor kell menni varratszedésre?

A bölcsességfog varratszedése a következőképp néz ki.

  • A felszívódó varrat nagyjából 2 hét alatt esik ki. 
  • A kontroll varratszedés a műtét után 7-10 nappal esedékes, kivéve, ha erről kezelőorvosa másként rendelkezik. 
  • Gyakran kérdezik pácienseink, hogy fáj-e a varratszedés. A válasz az, hogy nem, legfeljebb egy kis „csipkelődő” érzés kísérheti.

bölcsességfog eltávolítás után mit lehet enni? a tájékoztatást az orvos adja

Foghúzás vagy műtét utáni fogmosás és fogápolás

Mikortól lehet fogat mosni? A válasz egyszerű: már a műtét napjától! Fontos azonban, hogy míg a többi fogat az érzéstelenítő hatásának elmúltával már rendesen lehet tisztítani, a műtéti területet 2 napig kerüljük el, csak a környékét tisztítsuk meg. A 3. naptól azonban már óvatosan megtisztogathatjuk a sebet egy puha sörtéjű, új fogkefével. Azért fontos, hogy új eszközt használjunk, mert a régi fogkefe sörtéin kórokozók lehetnek. A fogmosások utáni vízöblítéssel nem szabadulunk meg a sörtékre került összes szájüregi kórokozótól, így napról napra több baktérium gyűlik össze fogkefénken. Egy új fogkefénél kisebb a valószínűsége annak, hogy baktériumokat viszünk be a sebbe.

A bölcsességfogműtét ára

A bölcsességfog sebészeti eltávolításának pontos ára a kezelési terv meghatározása után tudunk adni. Aktuális árainkról ide kattintva tájékozódhat.

Bölcsességfog-eltávolításra van szüksége? Keressen bennünket telefonon, vagy kérjen konzultációt bejelentkezési űrlapunkon, hogy a lehető legjobb és legprofibb kezelést nyújthassuk Önnek. Rendelőnkben a fogászat minden területét a legkiválóbb szakemberek képviselik a legmodernebb technikai háttérrel megtámogatva.

Fogászatunk saját röntgen- és CT-laborral rendelkezik, így az egyszerű kisfelvételtől a panorámaröntgenen át a 3 dimenziós CT-ig minden szükséges felvételt elkészítünk a precíz diagnózishoz.