Szájsebészet

/

Bölcsességfog húzás

Miért jelenthetnek problémát a bölcsességfogak, mikor kell sort keríteni az eltávolításukra, és mit kell tudni a bölcsességfog kihúzása utáni teendőkről? Cikkünkben megosztjuk a legfontosabb információkat, amelyek segíthetnek, hogy Ön is félelem nélkül üljön be a fogorvosi székbe.

bölcsességfog húzás árak

A bölcsességfog növekedésének problémái

A bölcsességfogak a szájüreg legutolsó, hátsó fogai, az úgynevezett harmadik őrlőfogak (molárisok). Általában 17 és 25 éves kor között nőnek ki, már ha egyáltalán előbújnak. Honnan erednek a problémák a bölcsességfogakkal?

  • Mára a bölcsességfogaknak nincs olyan funkcionális szerepük, mint az őseinknél, akik alaposan megdolgoztatták ezeket a fogakat a nyers ételek, például a húsok és gyökerek megrágásával. Az ősembereknek ennek megfelelően nagyobb állkapcsuk is volt, amely több helyet biztosított a hátsó őrlőknek.
  • Azonban az evolúció során az emberi állkapocs kisebb lett, részben a megváltozott étrend miatt, hiszen a konyhai eljárásokkal puhított ételek megrágásához már nincs szükség erőteljes őrlőmunkára.
  • A modern emberek állkapcsában már gyakran nincs elég hely a bölcsességfogaknak, így azok nem mindig törnek elő a megfelelő módon.
  • A bölcsességfogak mérete, formája és növekedési mintázata is nagyon változó. Van, akinél egyáltalán nem jönnek elő, míg másoknál mind a négy kibújik. Néhányaknál csak részben törnek elő, de előfordulhat teljes beékelődés is az állkapocsban.

Mikor lehet szükség bölcsességfog-eltávolításra?

A bölcsességfog eltávolítása olykor elkerülhetetlen, főleg amikor a fogak vagy az állkapocs egészsége veszélybe kerül.

  1. Ha a bölcsességfog nem megfelelően tör elő (például vízszintesen nő, vagy elakad a csontban), az nyomást gyakorolhat a szomszédos fogakra, ami fájdalmat okozhat.
  2. Mivel a bölcsességfogak nehezen elérhető helyen vannak, az alaposan tisztítás nem mindig kivitelezhető, ami könnyen fogszuvasodáshoz vezethet. Ha a fog szuvasodik, és nem lehet megfelelően kezelni, foghúzásra kerülhet sor.
  3. Amikor a bölcsességfog csak részben tört elő, a körülötte lévő íny könnyen begyulladhat vagy fertőződhet, ami pericoronitis nevű állapothoz vezethet. Ez fájdalommal, duzzanattal járhat.
  4. Fogszabályozás miatt is szükség lehet a bölcsességfogak eltávolítására.
  5. Ha a bölcsességfog előtt lévő, azaz a 7-es fogon alakul ki szuvasodás, a fogorvos dönthet úgy, hogy a 2. moláris fog megőrzésének érdekében el kell távolítani a bölcsességfogat.
  6. A bölcsességfog körül tasakok, ciszták keletkezhetnek, amely károsíthatják a környező csontot és a fogakat.
  7. A fogakat hátulról toló bölcsességfog torlódást okozhat, ami hatással lehet a harapásra, és hosszú távon állkapocsízületi panaszokhoz is vezethet, amit sok esetben fogszabályozással lehet korrigálni.

A bölcsességfoggal összefüggő problémák megelőzéséhez érdemes 14 éves korban panorámaröntgent készíttetni, amelyen már kivehetőek a bölcsességfogak csírái. Ennek alapján a fogorvos meg tudja mondani, hogy az előtöréskor lehet-e számítani valamilyen nehézségre. Amennyiben a válasz igen, javasolni fogja a bölcsességfog(ak) eltávolítását, mivel ebben a korban a beavatkozás sokkal kevesebb kellemetlenséggel jár.

alsó bölcsességfog húzás után meddig fáj

Mikor indokolt a bölcsességfog-műtét?

A bölcsességfog eltávolításához bizonyos esetekben sebészi feltárásra van szükség a fogak elhelyezkedésétől, a bölcsességfog helyzetétől, a bölcsességfog körüli csontozattól és a gyökerek lefutásától függően. A műtét akkor válik szükségessé, ha a fog nem távolítható el egyszerű húzással, amire többek között a következő esetekben kerülhet sor.

  1. Beékelődött (impaktált) bölcsességfog:
    • A fog részben vagy teljesen az ínyben, illetve a csontban marad, és nem képes megfelelően előtörni.
  2. Rendellenes pozíciójú fog:
    • Ha a fog nem függőlegesen nő, hanem például vízszintesen vagy ferdén, nyomást gyakorolva az előtte elhelyezkedő fogakra.
  3. Túl nagy vagy deformált fogak:
    • Ha a bölcsességfog mérete vagy formája miatt nehéz eltávolítani, műtétre lehet szükség a fog darabokra vágásával és fokozatos eltávolításával.

A bölcsességfog-húzás és a műtét menete

Legyen szó akár foghúzásról vagy műtéti eljárásról, a beavatkozás előtt szájüregi vizsgálatra és röntgenfelvételekre is szükség lesz. Az alsó bölcsességfog szájsebészeti feltárása előtt fogászati CT-felvételre is sor kerülhet, mert az alsó fogak túl közel lehetnek az alsó állkapcsot és alsó ajkat érintő idegekhez, ami nagyban befolyásolhatja az eljárás menetét. A felső bölcsességfogak eltávolítása azonban többnyire egy sima foghúzással megoldható, főként, ha a fog teljesen előtört. Gyulladt bölcsességfog esetén a fogorvos gyulladásgátló szereket vagy antibiotikumot is felírhat, hogy visszaszorítsa a fertőzést a beavatkozás előtt.

Hogyan zajlik a foghúzás és a szájsebészeti feltárás?

A foghúzásra helyi érzéstelenítésben kerül sor, amit a nyálkahártya érzéstelenítése előz meg géllel vagy spray-vel, hogy az injekció beadása se okozzon kellemetlenséget. A fogorvos először leválasztja az ínyt az eltávolítandó fogról, majd egy fogó segítségével óvatosan kilazítja, kimozgatja, és a meglévő csontállományra ügyelve finoman kihúzza. A páciens csak némi nyomást és feszítést fog érezni a beavatkozás során.

Ha sem fogóval, sem emelővel nem lehet biztonsággal eltávolítani a fogat, akkor szájsebésznek kell elvégeznie a feladatot. Ebben az esetben a sebész bemetszést ejt az ínyen, majd a lebeny leválasztása után eltávolítja a fogat, ezután kitisztítja a sebet, amelyet végül varratokkal zár le. Előfordulhat, hogy csak altatással járó műtéti eltávolítás jöhet szóba, például extrém helyzetű, nehezen feltárható, fekvő bölcsességfognál, vagy ha egyszerre több bölcsességfog egyidejű műtéti eltávolítására van szükség.

Mi a teendő a bölcsességfog kihúzása után?

A bölcsességfog kihúzása utáni fájdalom természetes, ami az első 1-2 napban intenzívebb lehet, de enyhébb formában akár egy hétig is érezhető. A fogorvos által javasolt fájdalomcsillapítók segíthetnek a sajgás csillapításában. Szövődményként felléphet még némi duzzanat, elszíneződés, illetve az első napon kis vérzés is tapasztalható. Érdemes 24 órát pihenni, és a következő egy-két napban nem szabad megerőltető tevékenységeket végezni.

  • Gyakori kérdés, hogy a bölcsességfog húzás után mit lehet enni? A beavatkozás után először akkor szabad étkezni, amint elmúlik az érzéstelenítő hatása. Fontos, hogy puha, langyos ételeket válasszon, és kerülje a rágást a műtéti területen. Ne fogyasszon kemény, ropogós ételeket, mivel ezek beleragadhatnak a sebbe.
  • A műtét napján kerülje a fogmosást közvetlenül a beavatkozás területén, azonban a többi fogat gyengéden megmoshatja. Óvatosan öblögethet meleg, sós vízzel, de vigyázzon, hogy ne távolítsa el a kialakuló vérrögöt.
  • Ha a fájdalom vagy a duzzanat súlyosbodik, ha belázasodik, vagy ha a seb körül váladékozást, kellemetlen szagot vagy ízt tapasztal, azonnal keresse fel a fogorvosát, mivel ezek a jelenségek fertőzésre utalhatnak.

Szájsebészet magánrendelés az Unikliniknél

Fogeltávolításra, foghúzásra, szájsebészeti ellátásra van szüksége? Keressen bennünket telefonon, vagy kérjen konzultációt bejelentkezési űrlapunkon, hogy a lehető legjobb és legprofibb kezelést nyújthassuk Önnek. Rendelőnkben az esztétikai fogászat keretében a mosolytervezéstől kezdve a fogkő-eltávolításig a legmodernebb kezelésekkel és eljárásokkal várjuk pácienseinket.

Fogászatunk saját röntgen- és CT-laborral rendelkezik, így az egyszerű kisfelvételtől a panorámaröntgenen át a 3 dimenziós CT-ig minden szükséges felvételt elkészítünk a precíz diagnózishoz.

bölcsességfog-gyulladás kezelése az Unikliniknél a fog kihúzásával

37 5000 Ft