Az éber szedáció
Mi is valójában az éber szedáció, és mikor alkalmazzák?
Erre a kérdésre szakértőnk, Dr. Dr. Sass Tamás válaszol, aki dentoalveolaris szájsebész és egyúttal arc-állcsont szájsebész szakorvos is.
Az altatásban végzett beavatkozások
Képünkön az intratracheális narkózisban végzett szájsebészeti műtétre láthat egy példát. A páciensek valahogy így képzelik el az altatást: a beavatkozás során nincsenek öntudatuknál, egy speciális gép és aneszteziológus is felügyeli a folyamatot.
Az éber szedációt kissé ellentmondásos módon szintén az altatásfajták közé soroljuk, holott ilyenkor a páciens végig tudatánál van. Olyankor alkalmazzuk, amikor igazi, komoly altatásra nincs szükség, ám a beavatkozás hossza vagy kiterjedése indokolttá teszi, hogy az injekciós érzéstelenítők helyett egy általánosabb módszerre váltsunk.
Az eljárás lényege, hogy nitrogén-oxidul és tiszta oxigén keverékét, hétköznapi nevén kéjgázt lélegez be a páciens. Ennek hatására a hangulata derűs lesz és a fájdalomérzet enyhül. Az USA-ban és Svédországban rendkívül elterjedt módszer a könnyű használat, a mellékhatások hiánya és a páciensek kellemes tapasztalata miatt.
Az esetek döntő többségében aneszteziológus nem szükséges az éber szedáció elvégzéséhez, mivel a beavatkozást végző kezelőorvosnak éber szedációra jogosító szaktudása van.