A kezelésekről

Fogászati góckutatás: ezt kell tudni a fogászati gócokról

 góckutatás menete, fogászati góckutatás

Foltokban hullik a haja, gyakran fáj a feje, kínozzák az ízületei, esetleg szokatlan bélpanaszoktól szenved? Ha ismeretlen eredetű tünetek gyötrik, érdemes felkeresnie fogorvosát egy alapos gócvizsgálat érdekében. De mi is az a fogászati góc és mit értünk gócbetegség alatt?

Mi az a góc és a gócbetegség?

A gócbetegség, illetve a góc jelentése, hogy a szervezetben egy krónikus helyi gyulladásból baktériumok vagy toxinjaik a véráramon keresztül más szerveket betegítenek meg. Ezeket a rejtett gyulladásokat nevezik gócnak. A gócok a szájüregen túl sok helyen kialakulhatnak. Előfordulhatnak az arcüregben, az epehólyagban, a manduláknál és még a test számos pontján. A szervezet próbálja elkülöníteni a fertőzést, így tokosodás lép fel, a gond viszont az, hogy a gócok tünetmentesek vagy tünetszegények. Általában nem fájnak, emiatt nem is tudunk róluk, viszont máshol komoly gyulladásos problémákat okoznak. Ezt nevezzük gócbetegségnek.

Fogaszati gockutatas

A gócbetegség, fogászati góc tünetei

  • Fájó ízületek
  • Bőrbetegség
  • Foltos hajhullás
  • Fáradékonyság
  • Fejfájás
  • Alvászavar
  • Indokolatlan sportsérülés

Ezeknél a tüneteknél sajnos nem egyértelmű, mi okozza őket. Gyakran sok idő eltelik, mire egy szakorvosnak eszébe jut, hogy gócbetegségről van szó, és fogászati gócvizsgálatot kér. Ha viszont megtalálják a gócot, és kezelik, a tünetek általában pár héten belül enyhülnek vagy akár el is tűnnek.

A fogászati góc kialakulásának gyakori okai

  • Szuvas fog / lyukas fog
  • Rosszul gyökérkezelt fog
  • Kezeletlen fogágybetegség
  • Elhalt fogak
  • Elő nem tört bölcsességfogak
  • Kilazult fog
  • implantátum környéki gyulladás

Fontos tudni, hogy egy lyukas fog önmagában még nem számít gócnak. Amíg él a fog, addig megakadályozza, hogy a szájüregi baktériumok bejussanak a fogbélbe és csontszövetbe. Ha előrehalad a fogszuvasodás és elhal a fog, akkor nyílik meg az út a kórokozók számára.

gócbetegség: a krónikus fogászati gyulladások testszerte megbetegíthetnek

Mi a fogászati góckutatás menete?

A gócvizsgálat lényegében egy fogorvossal végzett konzultáció. Fontos megemlíteni, hogy implantáció előtt kötelező elvégezni! Ellenkező esetben ha gyulladás áll fenn, kilökődhet az implantátum.

A góckutatás a szájüreg vizsgálatával kezdődik. Megnézzük a nyirokcsomókat, a nyelvet és a nyálkahártyát, keressük a gyulladás nyomait. Ha krónikus ínygyulladásban szenved a beteg, általában könnyen észrevehetők az íny melletti tasakok.

Ezt követi a vitalitás vizsgálat, ami során a fogbél és a fogidegek állapotát ellenőrizzük. Van, hogy a még egészségesnek tűnő fogak már elhaltak. Ezeket a gócokat találja meg a vitalitás vizsgálat.

Az utolsó lépés a röntgenvizsgálat, amivel remekül azonosítható a gyulladás helye és kiterjedése. A röntgenvizsgálatot panoráma röntgen segítségével végezzük, de előfordulhat, hogy egyéb képalkotókra CT felvételre (CBCT), kis röntgen felvételre (RVG) lehet szükség.

A fogászati góc kezelése

A gócokat a gyulladás helyétől és jellegétől függően kell kezelni. A különböző fogászati gócoknál más-más kezelésekre lehet szükség:

  • Ínytasakok: nyitott vagy zárt kürettel végzett kezelés
  • Gyökércsúcs körüli gyulladás, rossz gyökértömés: gyökértömés cseréje, mikroszkópos gyökérkezelés esetleg gyökércsúcs rezekció
  • Krónikus ínygyulladás: a gyulladás megszüntetésének első lépése egy alapos fogkőeltávolítás, utána javítani kell a beteg fogápolási szokásain
  • Kilazult tömések, rosszul illeszkedő koronák / hidak: cserélni kell őket
  • Menthetetlen foggyökerek: foghúzás
  • Cisztás fog, tályogok, elő nem tört bölcsességfogak: különféle szájsebészeti beavatkozások, például az elő nem tört fogak eltávolítása

A fent felsorolt kezelési módszerek mellett gyakran antibakteriális kezelést is alkalmaznak.

Fogászati góc gyakori kérdések

A fogászati gócok kapcsán számos kérdés merül fel a páciensekben, amelyeket igyekszünk a következőkben megválaszolni.

A fogászati góc eltávolítása után

Sok páciens számolt már be arról, hogy a gócos fog kezelése vagy eltávolítása után hajhullásuk megszűnt. Másoknak enyhült az ízületi fájdalmuk, megszűnt a fejfájásuk, meggyógyultak a bőrkiütéseik, illetve makacs sportsérülésük is elmúlt. A góc megsemmisítése azonban még nem feltétlenül jelenti a másodlagosan megbetegedett szerv azonnali gyógyulását, ám komoly mérséklődésre, a tünetek enyhülésére szinte minden esetben sor kerül a góc eltávolítása után.

Lehetséges a fogászati góc megelőzése?

Fogaink egészségéért sokat tehetünk: a gócok gyakori okai között sok a megelőzhető probléma. A helyes fogápolási módszerekkel például megelőzhető a fogak elhalásához és gyulladásához vezető fogszuvasodás. A fogínygyulladás szintén ebbe a kategóriába tartozik. Emellett ajánlott a rendszeres fogorvosi vizsgálat. Így még azelőtt kiderülhet a gyulladás, hogy máshol tüneteket okozna a szervezetben.

A fogászati góckutatás ára

Aktuális árainkról itt tájékozódhat.

gockutatas foginysorvadas

Fogászati góckutatás Budapest szívében az Unikliniknél

Gócvizsgálatra van szüksége? Keressen bennünket telefonon, vagy kérjen konzultációt bejelentkezési űrlapunkon, hogy a lehető legjobb és legprofibb kezelést nyújthassuk Önnek. Rendelőnkben az esztétikai fogászat keretében a mosolytervezéstől kezdve a fogkő-eltávolításig a legmodernebb kezelésekkel és eljárásokkal várjuk pácienseinket.

Fogászatunk saját röntgen- és CT-laborral rendelkezik, így az egyszerű kisfelvételtől a panorámaröntgenen át a 3 dimenziós CT-ig minden szükséges felvételt elkészítünk a precíz diagnózishoz.

Kiemelt cikkek