Gnatológia – mivel foglalkozik a fogászat ezen úttörő területe?
A gnatológia a fogászat egyik legújabb és legdinamikusabban fejlődő területe. Az állkapocsízület (TMI – temporomandibuláris ízület) elhelyezkedésével, mozgásával, problémáival és azok kezelésével foglalkozik és vizsgálja még továbbá a fogsorzáródást is. Mit érdemes tudni erről a rendkívül érdekes tudományágról? Milyen eszközöket és kezelési módszereket alkalmaz?
Az állkapocsízület
Az állkapocsízület az állkapocs és a koponya közötti ízület. Testünk egyik legösszetettebb, legérzékenyebb ízülete. Ugyanis egyszerre végez forgó és csúszó mozgást. Nagyon fontos szerepet játszik a rágásban és a beszédben egyaránt. Fontos tudni, hogy a fogazat, a rágóizmok, a szalagok és az ízület maga kényes egyensúlyban vannak. Ehhez bár indirekt módon, de hozzátartozik még a csontozat többi része is, ugyanis például a testtartás is okozhat gnatológiai problémákat.
Az állkapocsízület akkor működik jól, ha a fogsor jól illeszkedik, és a száj összezárása egyértelmű, stabil végpontban ér véget. Elég egy egészen apró, tizedmilliméteres eltérés, és az ízület máris képtelen nyugalmi állapotba kerülni, ami további problémákat okoz. A folyamatos szorítás ugyanis tovább koptatja a fogakat, és eldeformálhatja az állkapocsízületet is.
Angol nyelvű ábra az állkapocsízületről. (Disk: porckorong, Temporal bone: halántékcsont, Condyle: az állcsont ízületi feje, Nerves: idegek, Ear canal: hallójárat)
Gnatológiai tünetek
- Fogcsikorgatás, éjjeli fogcsikorgatás (bruxizmus)
- Állandó szorítás
- Kattogás, furcsa, recsegő-ropogó hangok
- Kiugrik az állkapocs
- Szájnyitási és rágási problémák
- Nyaki fájdalom, fejfájás, fülzúgás
- A fájdalom alvászavart is okozhat
A gnatológiai tünetek oka
Ahogy már említettük, egy kényes ízületről van szó. A legtöbb esetben az alsó és a felső fogsor nem megfelelő záródása okozza a problémát. Emögött állhat anatómiai ok, a fogak kopása (bruxizmus), TMJ-t ért ütés (trauma), pontatlanul elkészített fogpótlás vagy tömés, de testtartási probléma is. Ha például valaki rosszul tartja a fejét, mert ülőmunkát végez, és előregörnyedve tartja magát, akkor könnyen lehet, hogy az állkapocsízülete is károsodik egy idő után. Ezért a gnatológusoknak a többi határterület képviselőivel is együtt kell működnie (pl. gyógytornászok).
Sok esetben a fogpótlás a ludas. Ezért nagyon fontos, hogy a fogpótlások elkészülése előtt alapos gnatológia vizsgálatot végezzen a fogorvos. A vizsgálat beméri az egyéni állkapocshelyzetet és az ízület mozgásait, hogy az elkészült fogpótlással tökéletes illeszkedést érjünk el.
Gnatológia: kezelések
A gnatológiai problémák kialakulása sokszor hónapok, évek műve. Emiatt sajnos a problémák kezelése is hosszú időt vesz igénybe.
A kezelés egyik lépése az úgynevezett gnatológiai bemérés. Ez nyílhegyrajzoló készülékkel, arcívvel, pozíciós harapásokkal és egy modern, ARCUSdigma nevű készülékkel történik. Az ARCUSdigma egy elektronikus regisztrációs rendszer, amely 3 dimenziós, ultrahangos méréseken alapul. A páciens alsó állkapcsának koponyához viszonyított mozgásait méri. Ezután minden olyan beállítási értéket kiszámít a fogtechnikusok számára, amelyek segítségével beprogramozható az artikulátor megtervezhetők az egyedi, funkcionális fogpótlások. Előfordulhat, hogy 3D CT vizsgálatra is szükség lesz.
Ezután következik a személyre szabott terápia. Bár nem kritérium, de előfordul, hogy újból létre kell hozni a megfelelő fogsorzáródást, például fogszabályozással. A fő cél a TMI-t jó pozícióba hozni. Ilyenkor szükség lehet személyre szabott éjszakai sín készítésére és kiegészítő kezelésre is (gyógytorna, manuálterápia, logopédia). Nagyon ritka, előrehaladott esetekben műtétre is sor kerülhet.