Melyek a legveszélyesebb élelmiszerek a fogainkra nézve?
Az ép és egészséges fogsorra ritkán jelentenek veszélyt az élelmiszerek, ám egy-két jó tanácsot érdemes észben tartania.
1, A popcorn és társai
A pattogatott kukoricában a puha és a kemény részek váltakoznak, ráadásul a kemény magvak, amelyek nem pattogtak ki, különösen veszélyesek lehetnek. A fogzománc ugyan nagyon kemény anyag, de nem rugalmas. Ez azt jelenti, hogy hajlamos elhasadni, ha váratlan és erős hatás éri – például ráharapunk a popcorn kemény részeire.
Hasonló veszélyt rejteget a darált dió is. Ha a dióbél közé a dióhéj apró darabkái keveredtek, akkor igencsak kellemetlen meglepetéseket tartogathat egy finom diós sütemény!
2, A citrom
A citrom a savasság miatt áll a második helyen. A fogzománc ugyanis nem bírja a savas közeget, ilyenkor felpuhul, sérülékennyé válik. Ha sokáig szopogatott egy limonádét, majd olyan ételt eszik, amelyben sok a kemény, hasadó rész, például grillázst, mogyorós csokit, akkor komoly kárt tehet a fogzománcban.
Mindez vonatkozik az összes olyan élelmiszerre, amelyek kifejezetten savanyúak, tehát a savanyúságokra, a savanykás gyümölcsökre és így tovább.
3, A fagyi
A jeges finomságok igazán ellenállhatatlanok, főleg kánikulában. Ám érzékenységet válthatnak ki, ha a fognyaki fogzománc már nem nyújt teljes védelmet, például azért, mert apró sérülések vannak benne. Az ilyen mikrosérüléseket fogszuvasodás vagy akár az éjszakai fogcsikorgatás is okozhatja.
Az idő előrehaladtával az ínyünk szép lassan visszahúzódik, és a fognyak egyre szabadabbá válik. Vagyis az érzékenység akkor is megjelenhet, ha a fenti okok miatt egyik sem áll fenn.
Ha fogai érzékenyek, legyen óvatos a hideg és meleg ételekkel-italokkal!
4, A nyalóka
Az összes étel-ital, amelyben cukor van, veszélyt jelent a fogaikra. Reméljük, hogy ezzel nem árultunk el semmilyen újdonságot! A cukor a fogszuvasodást okozó baktériumok kedvence, így a fogakon maradt ételmaradékokat ajánlott minél gyorsabban eltávolítani.
Ám ne essen neki a fogainak az evés végétől számított fél órán belül! 30 perc kell körülbelül ahhoz, hogy a szájüreg pH-értéke a savas közegből visszaálljon a normális értékre. Ekkor már a fogzománc épségét nem fenyegeti semmilyen veszély.
Megoldás lehet még a fogbarát édesítőszerekre való átállás: ilyen a xilit és az eritrit. Ma már gyártanak az ezekkel készült nyalókákat. A boltokban kapható élelmiszereknél pedig érdemes végigböngészni az összetevők listáját!