Teleszkópos fogsor, a saját fogakra rögzített protézis
Mivel keresett meg bennünket a páciens?
66 éves páciensünk azzal keresett meg minket, hogy szeretné mielőbb teljeskörűen rendbe tetetni a fogait. Több foga mozgatható volt, a jobb felső régióban pedig erős nyomási és rágási érzékenységre is panaszkodott.
Diagnózis és javasolt kezelés
A helyben készült panoráma röntgen és a szájvizsgálat is megerősítette, hogy a két alsó szemfog kivételével a többi fog eltávolítása szükséges a csontveszteség miatt kialakult mozgathatóság, illetve a nagyfokú destrukció miatt.
Így Dr. Sápi Béla, konzerváló fogászat és fogpótlástan szakorvosa a felső állcsontra egy teljes kivehető fogsort, míg alulra egy teleszkópos fogsort javasolt.
A teleszkópos fogsor, vagy más néven teleszkópprotézis egy saját fogakra rögzíthető kivehető fogsor, amely ezáltal kényelmesebb, mint egy teljesen kivehető protézis. Ilyenkor a meglévő fogakat úgynevezett pillérfogakként használjuk a fogpótlásban, a csiszolást követően kapnak egy vékony koronát, melynek a negatív megfelelője a fogsorba van építve, ebbe csúszik bele a koronázott pillérfog.
Hogyan zajlott a beavatkozás?
A foghúzásokat, illetve a teleszkópos fogsorhoz szükséges pillérfogak lecsiszolását követően megtörténtek a lenyomatvételek, illetve a harapás meghatározása.
A harapás meghatározásához a kezelőorvos arcívet használt, így regisztrálta a felső állcsont és a koponya egymáshoz való viszonyát, míg az alsó és felső állcsont egymáshoz való kapcsolódását harapási sablonokkal rögzítette. Régóta fennálló foghiány esetében ez nagyon fontos, így kerülhetjük el a későbbi állkapocs ízületi problémákat.
A végeredménnyel páciensünk mind funkcionálisan, mind esztétikailag maximálisan elégedett volt.