Kedves Kérdező!
Alapvetően egy hasonló problémát a következő képpen kell megközelíteni:
Szükség van egy panoráma röntgenre, ahol minden foga látható, illetve a két koronás fogról egy-egy kis röntgenre. Ezt követi egy alapos szájvizsgálat, ahol a kezelőorvos felméri az Ön harapási formáját, esetleg máshol meglévő pótlások típusát, egyéb foghiányokat, amik befolyásolhatják a kezelési tervet, stb… Lokálisan csak az adott problémával soha nem szabad foglalkozni, mert szájüregünk, a rágóapparátusunk egy komplex rendszert alkot. Ezt követi egy kezelési terv, ami meglehetősen sok féle lehet, erről részletes tájékoztatást kap a konzultáció alkalmával, és ez minden esetben egyedi, kizárólag az Ön státuszára szabott.
Amennyiben egy 15 éves pótlás alatt fájdalom jelentkezik, nem feltétlen a fogak eltávolítása az egyetlen lehetőség. A röntgenek hozzávetőlegesen megmutatják, mi lehet a gond. Legtöbbször a pótlás cseréjével, az alatta lévő fogak gyökérkezelésével, gyökértömésével, majd csapos-műcsonkos felépítésével tarthatóak a fogak, és készülhet akár egy új, pontosan ugyan olyan hídpótlás is, mint a régi.
Sajnos a fém pótlás alá beröngenezni/belátni nem tudunk. A készült felvételekkel is a csontban lévő gyökér állapotát szeretnénk felméri. Így előfordulhat az, hogy miután lekerül a régi pótlás, annyira rossz állípotban van a maradék foganyag (pl. alászuvasodott a korona), hogy a fogat már valóban nem tudjuk megmenteni. Ez bizonyos esetekben módosíthatja az előre választott kezelési tervet, de erre viszonylag ritkán kerül sor, és előre természetesen erről a részletes tájékoztatást megkapja a konzultáció alkalmával.
Jelen helyzetben sajnos csak akut ellátás lehetséges. Ez azt jelenti, hogy amennyiben fájdalma van, azt természetesen meg tudjuk szüntetni, az ehhez szükséges kezelés elvégezhető. A pótlás cseréje viszont csak a vészhelyzet megszűntével kivitelezhető.
Fájdalom esetén keressen minket bizalommal!
Üdvözlettel:
Uniklinik