Fogíny felhúzódása nyaki tömések és fogkőeltávolítás után

M. Milady

Tisztelt Uniklinik!

Korábban volt már nagyőrlőkön nyaki tömésem, mindenféle panasz nélkül. Most kaptam több kisebb fogamra nyaki töméseket, amik után az ínyem drasztikusan felhúzódott. Pl 4 egymás meletti fogamnál kb 3 mm.t egészen biztosan. Eleinte el is vált a fogtól, de visszamentem es lefogkotelenítették ill.megpolírozták, az ínyem azóta is fent van de már tapad a fogra, viszont piros és beszédkor levegőáramlásra érzékeny és kb.3 mm.el még fentebb van húzódva, mint a kiinduló állapotkor. Szájvizet ajánlottak meg fogkrémet sensodynet, meg, hogy várjak. Ez elég? Ettől meg fog oldódni? Illetve ha megnyomom a fognyakat akár kívülről pl.pattanást nyomva is fáj. Van olyan fog ami az ételre az élét nyomva fáj. Ezek a panaszok egyáltalán nem álltak fent, csak a tömések után. Tehát ha eltekintek attól hogy csúnya barna vagy narancssárga nyaki szuvasodásaim voltak amik még nem okoztak panaszt ez a helyzet rosszabb most nekem. A tömések 2 és 3 hete készültek. Mit kellene tennem? Elég a szájvíz és várni? Illetve ez után a teljes fogsoromon megtörtént a fogkőeltávolítás. Elég piros mindenhol az ínyem, ez normális? Van olyan fog ahol kb.az íny felszínén hámsérüléshez hasonló keletkezett, mintha az ínyből egy pici darabot kikaptak volna. Nem mély, inkább olyan, mint amikor valaki kirágja a körme melett a bőrt és az beszakad. Ez velejárója lehet a fogkőtelenítésnek? Mi a teendő, ha a fognyakak a tömött fogakon nyomásra érzékenyek maradnak? A többi nem tömött fogam vagy 2 éve tömött fogaimnál nincs panasz, csak ezeknél, amik nyaki tömést kaptak. Ez valóban elmúlik otthoni fogápolással?
Harmadik kérdésem ha gyökérkezelt fog ráharapásra még fáj, és nem érzem panaszmentesnek, ott már a húzás jöhet csak szóba?
Illetve kihúzott bölcsességfog helye szépen gyógyul de külső nyomásra 3 hét után is érzékeny, az még normális? Összevarrva nem lett és lefelé halad a seb, még nem ért össze a két ínyrész teljesen. Ez normális? Össze kell, hogy forrjon vagy ez egyéni? Eddig csak összevarrott húzott fogam volt, nem tudom, hogy a nem varrottnak hogyan kell gyógyulnia.
Megtisztelő válaszaikat előre is köszönöm!

Az íny visszahúzódását minden bizonnyal a fogkő eltávolítása okozta, ami egy természetes reakció. A nagy mennyiségű fogkő ínygyulladást okoz, az íny alatti fogkő pedig elpusztítja a csontot. Miután megtörténik a fogkő eltávolítása, az ínyéről lemegy a gyulladás, így az visszahúzódik. Hasonló esetekben ajánlott egy parodontológus kolléga felkeresése.

A fognyaki tömések elkészítése szükséges. Amennyiben nem végzik el, egy idő után a fog elhalásához is vezethet.

Gyökértömött fog a beavatkozást követően rövid ideig még lehet érzékeny. Amennyiben ez tartósan nem múlik, a gyökértömés felülvizsgálata szükséges, lehetőleg egy CT felvétellel. Amennyiben maradt a fogban ki nem kezelt csatorna, úgy egy újabb, precízebb kezelés sikerre vezethet. Rend szerint ezt úgynevezett mikroszkópos technikával szoktuk végezni, ahol minden apró részlete a csatornarendszernek láthatóvá válik.

A bölcsesség fog eltávolítása után lehetnek elhúzódó panaszok, erről kérem érdeklődjön a beavatkozást végző orvosánál, Ő ismeri a beavatkozás részleteit.