Kedves Kérdező!
A gyökérkezelt fog mellett kialakult gyulladás nem ínyprobléma, hanem a gyökércsúcs körül kialakult gyulladás okozza. Sajnos mostanra akkora a csontveszteség, hogy a gyökércsúcsok körül lévő gyulladás utat talált magának a szájüreg felé, ezt hívjuk fistula nyílásnak, és ez az, amit Ön az ínyén érzékel.
Az erre a gyulladásra adott antibiotikum kúra tüneti kezelés, az okot SOHA! nem szünteti meg, ugyanis a gyulladás forrása a gyökérkezelt fog gyökércsatorna rendszerében van. Felső rágófogak esetében 3 nagy gyökér rögzíti az állkapocs csontban a fogat, azonban ebben a 3 gyökérben az esetek 95%-ában 4 csatorna van. Régebbi, illetve nem nagy nagyításon készült gyökértömések esetében a 4. járulékos csatorna feltárása rend szerint elmarad. Ez nem a kezelést végző orvos „hibája”, egyszerűen szabad szemmel nem látható a plusz csatorna bemenete, így az nem kerül kitakarításra. Emellett előfordulhat, hogy a másik 3 csatorna valamelyike sincs végigtömve, megfelelően kitakarítva.
Fenti esetben a gyökércsatorna rendszerben maradt, és bomlásnak indult ér-ideg képletek tökéletes táptalajul szolgálnak a szájüregi baktériumoknak, amelyek a csatorna rendszerben elszaporodnak. Immunrendszere a fogon belül már nem tud mit kezdeni ezekkel a baktériumokkal, hiszen ott már nincs vérkeringés, a fog halott, az immunsejtek nem jutnak be a fog belsejébe (emiatt az antibiotikum sem!). Védekezésül szervezete a gyökércsúcsokon, a csatorna végeknél hoz létre egy krónikus gyulladást. Ennek egyik jellemzője, hogy tünetszegény, így akár éveken keresztül észrevétlenül lehet jelen az Ön szervezetében, ezt hívjuk gócnak.
Jelen helyzetben a következő a teendő. Mivel egy fistula nyílással rendelkező felső moláris fogról van szó, ahol a fog felett az arcürege található (sokszor hasonló esetben már az arcüregre is ráhúzódik a gyulladás), a gyökértömés csere megkezdése előtt javasolt a CBCT felvétel. A kezelést kizárólag úgynevezett mikroszkópos technikával javaslom. Sajnos az a tapasztalat, hogy a rágófogak újrakezelése nagyítás nélkül meddő kezelést szül, a folyamattal sokszor elakadnak, a hiányzó csatornát nem találják meg, és a vége a fog elvesztése lehet.
A CT felvétel készítését mindenképpen előzze meg egy konzultáció, ugyanis a szájvizsgálat során kiderülhet olyan tényező (pl. repedés, törés, igen nagy mértékű csontvesztés) ami önmagában a fog elvesztését eredményezi, így a CT felvétel feleslegessé válik.
Amennyiben sem a fog újrakezelése, sem pedig a fog eltávolítása nem történik meg, úgy a gyulladás egyre nagyobb lesz, egyre több csont kerül elvesztésre.
Üdvözlettel:
Uniklinik