Kedves Kérdező!
Gyökérkezelést követően teljesen normális, ha pár napig fáj egy fog. Természetesen az elviselhetetlen, fájdalomcsillapítóra sem szűnő fájdalom nem tartozik ebbe a kategóriába.
Sajnálatos módon az úgynevezett tűtörés a kezelés szövődménye lehet és bármely, gyökérkezeléssel foglalkozó kollégánál előfordulhat. Igaz ez a mikroszkópos technikával készülő gyökértömésekre is. Ott annyi a különbség, hogy nagy nagyításon a betört eszközt az esetek döntő többségében el tudjuk távolítani. Általában egy a gyökércsatornában szeparálódott eszköz darab eltávolíthatósága függ annak helyétől (milyen „mélyen” tört be, ha görbe a csatorna akkor a görbület alatt, vagy felett helyezkedik el stb…).
Az alsó rágófogakban jellemzően az elülső gyökérbe szokott törni az eszköz. Itt 2-3 csatorna található. Az esetek egy jó részében az itt található csatornák közös kimeneti ponttal rendelkeznek a gyökér végén. Ilyenkor döntően a nyelve felöli csatorna egyenesebb és a pofi rész felöli csatorna kanyarodik bele a nyelv felöli csatornába, tehát ez görbébb. Ez szokott lenni a tipikus tűtörési hely alsó rágófogak esetében.
Maga a tű törése problémát csak akkor okoz, ha a betört eszköz utáni terület nem volt addig kellő mértékben kifertőtlenítve, így ott baktériumok maradtak, illetve az idegen test miatt a csatorna már nem átjárható, így a fennmaradó gyökércsúcsi szakaszt kitisztítani már nem lehet. Az előbb említett esetben, amennyiben a csatornák közös kimeneteli ponttal rendelkeznek, úgy a bent maradt eszköz nem feltétlen fog gondot okozni, hiszen a másik csatorna felől tisztítható a gyökércsúcs utolsó szakasza.
Azt, hogy a kezelés így sikeres lesz-e több dolog befolyásolja. Volt-e már kialakult gyulladás a gyökércsúcs körül? Milyen a csatornák lefutása, közösek-e vagy két különálló csatorna van? A kezelés mely fázisában történt a tűtörés, volt-e megfelelő vegyszeres átöblítésre lehetőség stb…?
A csatornák pontos lefutását egy CBCT felvétel mutatja meg pontosan. Ennek tükrében mi sem szoktuk minden esetben eltávolítani a betört eszközt. Pontos kezelési tervhez természetesen több információra van szükség, melyekre egy személyes konzultávió alkalmával tudunk szert tenni.
Az, hogy jelen pillanatban panaszos a fog, még nem jelenti azt, hogy ez a kezelés hosszú távon sikertelen lesz, mint fentebb írtam, ehhez több információra, és egy kis időre van szükség. Viszont hasonló esetben, amíg ki nem derül, a kezelés sikeres volt-e, a végleges hídpótlás felhelyezése nem javasolt. Ilyenkor úgynevezett hosszú távú ideiglenes hidat szoktunk csinálni. Ezt is fogtechnikus készíti lenyomat alapján, kemény műanyagból. A következő kb. 1,5 évben, amíg a fog fél évenként esedékes kontrolljai le nem zajlanak, a páciens ezt viseli. Fél évenként történik a gyökérkezelt fogról egy kontroll rtg felvétel, és amennyiben hosszú távon panaszmentes a fog, és nem alakul ki a gyökércsúcs körül gyulladás, úgy a végleges pótlás elkészíthető. Ellenkező esetben javasolt a fog újra gyökérkezelése és a betört eszköz eltávolítása mikroszkópos technikával.
Semmiképp nem a foghúzás a következő lépés! Fennmaradó panaszok esetén a gyökértömés cseréjét javasoljuk mikroszkópos technikával.
Üdvözlettel:
Uniklinik
u.i.: Az érzéstelenítéskor tapasztaltak normálisnak számítanak.