Kedves János!
Sajnos azt kell mondanom, hogy egyáltalán nem megfelelő ez a gyakorlat… Kizárólag akkor tudjuk elfogadni ezt az eljárást, ha a fog kinyitásakor olyan mennyiségű genny távozik a fogból, ami lehetetlénné teszi a lezárást. Ebben az esetben is másnap visszarendeljük a pácienst, és megfelelő tisztítást követően lezárjuk a fogat.
Az egész gyökérkezelés sikerének lényege, hogy a fog csatornarendszere szinte „steril” legyen. Minden ember szája tele van baktériumokkal, melyek a természetes szájflóránk részét képezik. A mostani helyzetben csak az a baktérium nem jut le a gyökércsúcsig, amelyik nem akar, nem beszélve arról, hogy az Ön által fogyasztott étel is a csatornába kerül.
Mivel most a gyökércsúcson keletkező váladék (genny, vagy szerózus folyadék) szabadon távozhat a fogból, fájdalmai elmúlnak. Viszont, amennyiben lezárják a fogat, és azt nem előzte meg kellő tisztítás, panaszai felerősödhetnek. Ekkor újra kinyitják a fogát, és megint nyitva hagyják. Rend szerint ilyen „ördögi körben” ragadt páciensekkel szoktunk találkozni.
A nyitva hagyás miatt a baktériumok kolonizálják a csatorna belsejében található dentintubulusokat. Ez gyakorlatilag egy „lakótelep” számukra. Amennyiben a további kezelések alkalmával a csatornarendszer átöblítése nem a szakma szabályai szerint történik, jó eséllyel sikertelen kezelésre számíthat hosszútávon és a gyökércsúcs körül idővel krónikus gyulladás alakulhat ki.
Részemről javasolnám a mikroszkópos gyökérkezelést. Ennél a technikánál nem csak a nagy nagyítás jelent előnyt. Maga az átöblítés technikája is speciális, sokkal komolyabb protokollok vannak érvényben, melyekkel lehet esélye a fog hosszú távú megtartására.
Üdvözlettel:
Uniklinik