Kedves Anita!
A mai modern szemlélet alapján, egy nem gyógyuló gyökértömött fog esetében a protokoll a következő:
CT felvétel készítése az első lépés, ahol térben tudjuk elemezni az elváltozás méretét, helyzetét, illetve esetleg látható lesz a probléma oka. A felső rágófogak esetében kb 90%ban egy fel nem tárt 4. csatorna szokta okozni a problémát. Ezt a csatornát nagyítás nélkül sajnos nagyon nehéz megtalálni, és az esetek többségében e miatt alakul ki elváltozás a gyökércsúcson, hiszen az ebben maradt szövettörmelék tökéletes táptalaja a szájüregi baktériumoknak.
Amennyiben a CT felvétel alapján az elváltozás mérete megengedi, úgy első körben a gyökértömés cseréjét végezzük el, és amennyiben az a szakma szabályainak megfelelően zajlott, úgy a fogat megfigyeljük. Ez azt jelenti, hogy kb fél-egy év múlva (esetfüggően) kontroll CTt készítünk, és ha azon azt látjuk, hogy az elváltozás nem akar meggyógyulni, esetleg döntünk a rezekció mellett. Ebben az esetben egy tökéletesen kitakarított, minden csatornát feltárt gyökértömés rezekciója történik meg.
Amennyiben a műtét előtt nem történik meg a gyökértömés cseréje, úgy sajnos jóval kisebb az esély a teljes gyógyulásra, hiszen a csatornának nem csak az utolsó 3mm-e fertőzött, amit rend szerint eltávolítunk, hanem az egész csatornarendszer fertőzött, esetleg lehet meg nem talált szakasz is.
Jelen esetben egy CT felvétel készítése lenne az első lépés, tisztázni a térbeli viszonyokat, és ezt követően dönteni a fog megtartásáról vagy eltávolításáról.
Üdvözlettel:
dr. Kovács Kitti