Gyermekfogászat

Gyermekfogászat /

Tejfog gyökérkezelés

A gyermekkori fogazat egészsége nagyon fontos a későbbi, maradó fogsor szempontjából. Miért kell vigyázni a tejfogakra, hogyan zajlik a fogváltás, és mikor elengedhetetlen a tejfog gyökérkezelése?

A tejfog gyökérkezelés a fogmegtartás szempontjából fontos

A tejfogak szerepe és cseréje

A tejfogak nélkülözhetetlenek a fogak fejlődésében, hiszen helyfenntartó szerepük van a maradó fogak számára, emellett pedig a helyes harapás, a rágás, illetve a beszédképzés megfelelő kialakulásához is elengedhetetlenek.

A tejfogak gyökere és a fogváltás

Az ideiglenes fogazat 20 fogból áll, amelyeknek van ugyan gyökerük, csak kisebbek, mint a maradó fogak esetében. A tejfogak gyökerei fogváltáskor felszívódnak, ezért tűnik úgy, hogy a kihullott tejfogaknak nincsenek gyökerei. A tejfogak között nincsenek nagyőrlők, ezek általában csak 6 éves kor körül jelennek meg.

A tejfogak csak a nagyőrlők előtörése után cserélődnek ki. 6-8 éves kor között a gyermekek elveszítik a középső tej metszőfogakat, majd ezt követően az oldalsókat. 9-11 éves kor között a szemfogak és az első kisőrlők, majd 12 éves korban a második kisőrlők cserélődnek le. Ezután pedig a második nagyörlők is megjelennek.

A tejfogak szuvasodása és a korai fogvesztés

A csontfogak közül az elsőként megjelenő nagyörlők a leginkább veszélyeztetettek a fogszuvasodás szempontjából, de a többi tejfog is érintett a problémában, amelyet leginkább

  • a helytelen szájápolás,
  • a túlzott cukorfogyasztás és
  • az elégtelen fluoridbevitel okoz.

A tejfogak zománca vékonyabb, mint a maradó fogaké, így a szuvasodás gyorsabban terjed bennük, és hamarabb eléri a mélyebb rétegeket, például a fogbelet, ami fájdalomhoz, gyulladáshoz, sőt, fertőzések kialakulásához vezethet. A tejfogak szuvasodása nem csupán a fogak állapotát rontja, hanem kihatással van az egész szájüregre, beleértve a maradó fogak fejlődését is, hiszen a tejfogak alatt már megtalálhatók a maradó fogak fogcsírái.

A korai fogvesztés szintén komoly problémát jelenthet. Ha egy tejfog idő előtt kiesik, az azzal járhat, hogy a maradó fogak számára szükséges helyet a környező fogak elfoglalják. Ennek következtében a maradó fogak torlódva nőhetnek ki, ami miatt a későbbiekben fogszabályozásra lehet szükség. Emellett a korai fogvesztés negatívan befolyásolhatja a gyermek rágási képességét, beszédfejlődését és esztétikai megjelenését is, ami akár önbizalomhiányhoz is vezethet.

Miért fontos a tejfog gyökérkezelése?

A tejfog gyökérkezelése akkor válik szükségessé, amikor a fog belsejében található fogbél (pulpa) gyulladásba kerül vagy elhal, amelyet legtöbbször előrehaladott szuvasodás vagy fogsérülés okoz.

  • Fogszuvasodás esetén, ha a problémát nem kezelik időben, a baktériumok a zománc és a dentin rétegein keresztül elérik a pulpát, és gyulladást idéznek elő. Ez fájdalmat, érzékenységet és duzzanatot okozhat, valamint a gyulladás átterjedhet a foggyökér körüli szövetekre, tályogot vagy fertőzést hozva létre.
  • Másik gyakori ok a fog sérülése, például elesés vagy ütés következtében. Ilyenkor a fogbél megsérülhet, ami szintén gyulladáshoz vagy elhaláshoz vezethet. Ez különösen gyakori aktív, sportot vagy szabadtéri játékokat kedvelő gyermekeknél, akiknél nagyobb a mechanikai sérülés kockázata.

A gyökérkezelésre nemcsak azért van szükség, hogy megszüntessük a fájdalmat és a fertőzést, hanem azért is, hogy megőrizzük a tejfogat addig, amíg annak természetes cseréje meg nem történik. Ha egy tejfog idő előtt eltávolításra kerül, az a maradó fogazat helyzetére és növekedésére is negatív hatással lehet. A tejfog gyökérkezelése tehát kulcsfontosságú a gyermek szájüregi egészségének és a fogazat harmonikus fejlődésének biztosításához.

A tejfog gyökere felszívódik fogváltás előtt.

Mi a tejfog gyökérkezelés menete?

A kezelés során a fogorvos egy apró nyílást készít a fog koronáján, hogy hozzáférjen a fogbélhez. Ezután eltávolítja a gyulladt vagy elhalt szöveteket a pulpakamrából és a gyökércsatornákból. Majd egy speciális folyadékkal telített fecskendővel kíméletesen fertőtleníti a belső területet, hogy eltávolítsa a baktériumokat és megakadályozza a fertőzés további terjedését.

Az átöblítő fecskendő segítségével a páciensek otthon is folytathatják a rendszeres és alaposan tisztítást. Ennek során a fecskendő végét a fogban kialakított üregbe kell helyezni, majd egy határozott mozdulattal a benne lévő vizet a fogba kell fecskendezni. Így az üregben esetlegesen felgyülemlett ételmaradék kiürülhet, mivel fogkefével sajnos nem lehet megfelelően elvégezni ezt a feladatot. A megfelelő tisztítás elősegíti a fog gyógyulási folyamatát, ami többnyire néhány hetet vesz igénybe a sérülés és a gyulladás mértékétől függően.

Miután a fog belseje kitisztult, a fogorvos speciális gyökértömő anyagot helyez a gyökércsatornákba. Ez az anyag segít megőrizni a fog stabilitását és megakadályozza, hogy újabb fertőzés alakuljon ki. A szülők számára fontos, hogy a gyökérkezelt fogat továbbra is megfelelően ápolják, és rendszeresen ellenőriztessék a fogorvossal.

Profi gyermekfogászat Budapest szívében

Gyermekfogászati kezeléseket szeretne igénybe venni, felkészült szakemberekkel, nyugodt környezetben? Keressen bennünket telefonon, vagy kérjen online időpontot konzultációra, hogy a lehető legjobb és legprofibb kezelést nyújthassuk gyermekének. Rendelőnkben a fogászat minden területét a legkiválóbb szakemberek képviselik a legmodernebb technikai háttérrel megtámogatva.

A tejfog gyökérkezelés aktuális ára:

40 000 Ft-tól