Fogkő-eltávolítás kisokos - minden, amit tudni érdemes

Mi az a fogkő-eltávolítás?
A fogkő-eltávolítás egy dentálhigiéniás kezelés, amit általában dentálhigiénikusok - de természetesen fogorvosok is - végeznek. Ilyenkor a fogakon képződött elmeszesedett lepedéket távolítják el a szakorvosok, hogy a fogkő következményeit és szövődményeit megelőzzék. De miért is olyan fontos eltávolítani a fogkövet a fogakról?
Ahhoz, hogy ezt megtudjuk, először tekintsük át, hogy mi is az a fogkő.
Mi az a fogkő?
A fogkő nem más, mint az elmeszesedett lepedék, ami olyan kemény, hogy házi módszerekkel és egyszerű fogmosással már nem lehet eltávolítani a fogakról. A fogkőképződés igen hamar, már nem sokkal az étkezés után elkezdődik a fogak felszínén.
Ha a lepedéket nem távolítjuk el helyes fogmosási technikával, akkor ez a vékony réteg dentális plakká alakul, majd a nyálból kioldódó ásványi anyagok hatására elmeszesedik. Így képződik a fogkő.
Így néz ki a fogkő
Hogyan zajlik a fogkő-eltávolítás?
A fogkő-eltávolítás menete igen egyszerű, de mégis sokan bizonytalanok még ezzel a viszonylag egyszerű kezeléssel kapcsolatban is. Ezért röviden összefoglaltuk a fogkő-eltávolítás lépéseit.
A fogkő-eltávolítás lépései, menete
Fogak fogkő-eltávolítás előtt és után
1. lépés: Fogtisztítás: a fogkő eltávolítása
A fogkő-eltávolítás első lépése a fogtisztítás, azaz a makacs fogkövek tényleg eltávolítása.
A megfelelő állapotot az úgynevezett ultrahangos fogtisztítással érjük el. Az ultrahangos rezgőmozgás könnyedén és kíméletesen választja le a fogkövet a zománcról, úgy, hogy a zománc közben egyáltalán nem sérül. A rezgések által légbuborékok képződnek, amelyektől a fogkövek leválnak és szétesnek. Az alapos fogtisztítással újra tiszta és sima fogfelszínt kapunk, ami elengedhetetlen lépés a helyes szájhigiénia kialakulásához.
Ezt követi a homokfúvás, melyet egy olyan eszközzel végzünk, amely nagy nyomáson dolgozik, hogy a tisztítás maradéktalanul eltávolítsa a szennyeződéseket, a fogakon maradt lepedéket
2. lépés: Polírozás: a fogak finomtisztítása
A fogkő-eltávolítás második lépése a letisztított fogak polírozása.Ezt polírozó pasztával és egy elektromos fogkeféhez hasonló fejjel végezzük. A fogkő-eltávolítás és a polírozás tehát egy csillogó, fehérebb mosolyt eredményez minden páciensünk számára!
Fogkő-eltávolítás: gyakori kérdések
Munkánk során számtalan érdekes és elgondolkodtató kérdéssel találkozunk, ezért most összegyűjtöttük néhány gyakran felmerülő kérdést a fogkő-eltávolítással kapcsolatban.
Fáj a fogkő-eltávolítás?
Meglepő módon nagyon gyakran kérdezik pácienseink, hogy a fogkő-eltávolítás fájdalmas-e. Különösebb ok nincs a félelemre, hiszen a fogkő-eltávolítás nem fájdalmas, különösen akkor nem, ha csak kevés mennyiségű fogkő rakódott le a fogakra. Ilyenkor az íny nem kerül gyulladásba, ezért nem lép fel különösebb fájdalom a fogkő leszedéskor.
Tehát azt tudjuk tanácsolni, hogy érdemes mielőbb megszabadulni a fogkőtől, még addig, amíg csak kevés van belőle. Így a kellemetlen érzést is elkerülhetjük, ami a nagyobb mennyiségű fogkő-eltávolításkor felmerülhet.
Természetesen fognyaki érzékenység esetén a kezelést érzéstelenítésben is elvégezzük.
Melyek a fogkő-eltávolítás előnyei?
A fogkő-eltávolítás előnyei a legkönnyebben úgy közelíthetők meg, hogy megnézzük, milyen következményeket és tüneteket okoz a fogkő. Szájüregünk higiéniájának érdekében kiemelten fontos, hogy elkerüljük ezeket a kellemetlen panaszokat, melyek megnehezíthetik mindennapjainkat:
- Szemmel látható, sárgás (feketés) elszíneződések, lerakódások,
- vörös, gyulladt íny,
- érzékeny íny és fogínyvérzés,
- kellemetlen lehelet.
Miért kell eltávolítani a fogkövet?
- A fogkő nem szép látvány. Nagy mennyiségben pedig kifejezetten csúnya.
- A kellemetlen, rossz lehelet legfőbb okozója.
- A fogkőben nyüzsgő baktériumok ínygyulladást okoznak, hosszabb távon fogágybetegséghez vezetnek. Talaján kialakulhat fogszuvasodás is.
Tehát a fogkő-eltávolítás előnyei között meg kell említenünk az ínygyulladás és a fogágybetegség megelőzését, a szebb, esztétikusabb fogakat és a rossz lehelet megszűnését.
Szabad-e fogkő-eltávolítás után enni?
Tanácsoljuk, hogy a fogkő-eltávolítás után legalább 3 óráig ne fogyasszon színező hatású ételeket. (Ezek könnyen felismerhetők arról, hogy élénk színekben pompáznak. Ilyen például a cékla, szeder, málna stb.)
Szabad-e fogkő-eltávolítás után inni?
A fogkő-eltávolítás után inni természetesen szabad, de csak és kizárólag szénsavmentes vizet. Másféle folyadékkal érdemes várni legalább 3 óráig, főleg a színező hatású italokkal. (Ilyen például a vörösbor, a kávé stb.)
Káros a fogkő-eltávolítás után kávét fogyasztani?
A fogkő-eltávolítás utáni kávéfogyasztásra ugyanazt tudjuk javasolni, mint általában az italoknál. Legalább 3 óráig mondjon le erről az italról, hiszen a kávé erősen színező hatású, így megfontolandó a fogyasztása a fog fehérségének megőrzése érdekében.
Káros a fogkő-eltávolítás után cigarettázni?
A cigaretta is színező hatású, így a cigarettázást nemcsak a fogkő-eltávolítás után érdemes kerülni, ha szép, fehér fogakat szeretnénk, de egészségünkre gyakorolt káros hatása miatt egyáltalán nem javasoljuk a cigaretta használatát.