Igaz, hogy a fogászati kontrollokkal spórolni lehet?
Igen, mégpedig nem is keveset!
Ha félévente, évente felkeresi fogorvosát akkor is, ha nincs kifejezett panasza, akkor a fogászati problémákra már nagyon korán fény derülhet.
A kezelőorvos ilyenkor szájüregi vizsgálatot végez és ha nincs vagy régi a panorámaröntgen-felvétele, akkor készíttet egyet. Ezenkívül kifaggatja Önt, van-e panasza, szokott-e fájni a foga, tapasztalt-e az elmúlt időszakban ínyvérzést stb.
Ha a kezelőorvos mindezen információk birtokában felfedez egy kezdődő problémát, azt jellemzően gyorsabban, olcsóbban lehet orvosolni, mintha egy későbbi fázisban kezdték volna meg a kezelést.
Nézzünk néhány példát!
Egy enyhe ínygyulladást például fogkő-eltávolítással többnyire gyorsan meg lehet gyógyítani. Ám ha figyelmen kívül hagyja az ínygyulladás tüneteit, és csak akkor keresi fel a fogászatot, amikor a gyulladás már átterjedt a fogágy többi szövetére, akkor még az sem biztos, hogy meg tudjuk menteni a fogait a kihullástól.
Ha a kezelőorvos egy kezdődő szuvasodást lát, és töméssel látja el az érintett fogat, akkor szintén elmondható, hogy gyorsan túleshet a nehezén, és még csak nem is kell mélyen a zsebébe nyúlnia. Ám ha elhanyagolja a szuvasodó fogat, a fog olyan mértékű kárt szenvedhet, sima töméssel már nem lehet pótolni a szuvasodás miatt eltávolított foganyagot, és inlay vagy korona alkalmazására kerülhet sor.
A begyulladt fogbél esetén pedig hagyományos gyökérkezelésre vagy ennek mikroszkópban végzett változatára is szükség lehet.
Szélsőséges esetben a fogat már nem lehet megmenteni, ilyenkor fogászati implantátummal vagy hagyományos híddal lehet pótolni a fog hiányát. Ezek már drága és időigényes kezelések – amelyeket, idejekorán cselekedve, jó eséllyel megúszhatott volna.
Fogászati kontrollal tehát sok mindent megspórolhat magának
Nézzük tehát, mi mindent takaríthat meg, ha félévente, évente felkeresi a fogászatot!
- A fentebb leírtak fényében már nem meglepő, hogy pénzt takaríthat meg a kontrollokkal.
- Mivel az előrehaladottabb probléma rendszerint időigényesebb kezelést is jelent (a gyökérkezelések, fogpótlások során például minimum kétszer kell felkeresnie a fogászatot), ezért elmondható, hogy a kezdeti probléma orvoslására jellemzően kevesebb idő kell.
- Megspórolhat magának rengeteg idegeskedést is, hiszen ki szeretne hónapokig azon izgulni, hogy az implantátum rendesen belecsontosodik-e az állkapcsába!
- Végül, de egyáltalán nem utolsósorban: ha a kezdeti fázisban csípjük el a problémát, jó eséllyel megmarad a foga, míg a betegség súlyosbodásával ez már sokszor nem mondható el. Vagyis a fogászati kontrollokon való megjelenéssel a saját fogait is „megspórolhatja” magának.
Gondolkodjunk nagyobb távlatokban
Reméljük, sikerült új megvilágításban láttatnunk a fogászati ellenőrzéseket! Természetes emberi reakció, ha elsőre nem látja értelmét megjelenni a fogászaton, hiszen nincs semmilyen tünete vagy panasza! Első gondolata ilyenkor épp az lehet, hogy ha nem fáj semmi, akkor a rendelőt felkeresni tiszta idő- és pénzpocsékolás.
Ám reméljük, mostanra meggyőztük arról, hogy hosszú távon ennek pont az ellenkezője igaz.