Néhány tipp a higiénikus fogkefehasználathoz
Jovánczai Eszter dentálhigiénikus megoszt Önnel néhány hasznos tippet a higiénikus fogkefehasználatról.
Fogkefénken 2-3 hónap alatt annyi baktérium halmozódhat fel, hogy fogmosáskor a szájba bevitt kórokozók több kárt okoznak már, mint amennyi hasznot a fogmosás jelent. A minél higiénikusabb fogkefehasználathoz íme néhány tipp.
Cserélje sűrűn
Még átlagos, normális körülmények között is érdemes 3 havonta lecserélni fogkeféjét. Átlagosan ennyi idő alatt annyi kórokozó nyüzsög már a sörtéken, hogy a fogmosással már inkább kárt okozunk, mint hasznot.
Ügyeljen a fejekre
Természetesen a fogkefék fejéről van szó! A család fogkeféit úgy tárolja, hogy a sörték ne érjenek össze – így megakadályozhatja a kórokozók „átáramlását” egymás fogkeféire.
Ma már rengeteg olyan fogkefetartó van a piacon, amelyekben egymástól biztonságos távolságban helyezhetők el a fogkefék.
Ne használjon védőkupakot
Használat után gondoskodjon arról, hogy a fogkefe sörtéi megszáradhassanak – ha speciális védőkupakot pattint rá, az gátolhatja a szellőzést, és a kórokozók tovább szaporodnak a nedves közegben.
Vesse be a szájvizet
Ha antibakteriális szájvizet használ, időnként mártsa meg benne a fogkefe sörtéit. (Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy az antibakteriális szájvizet lehetőleg ne mindennap használja! Hatására ugyanis elpusztulnak a szájüreg káros baktériumai – de a jótékony hatásúak is! Márpedig ez utóbbiakra nagy szükségünk van.)
Csak semmi cserebere!
Ne használja családtagjai, barátai fogkeféjét!
Mint már említettük, a fogkefék sörtéin megtapadnak a szájban élő kórokozók, és a kölcsönfogkefével könnyen a saját szervezetébe juttathatja a fogszuvasodásért vagy ínygyulladásért felelős baktériumokat.
Fertőző betegség után
Egy bakteriális vagy vírusfertőzés után érdemes új fogkefét használni. A betegség alatt a fogkefe sörtéin megtapadt kórokozók ugyanis a fogmosás során ismét a szájüregbe juthatnak, és visszafertőzhetik.
Ha elejti, ejtse
Ha fogkeféje leesik a padlóra, különösen nyilvános helyen, például a munkahelyi mosdóban, cserélje le! A padlón olyan kórokozók is lehetnek, amelyek jóval súlyosabb gondokat okozhatnak egy fogszuvasodásnál vagy ínygyulladásnál. Nem éri meg kockáztatni!