Tévhit, hogy a fogkefét csak akkor kell lecserélni, ha elhasználódik
Először is szögezzünk le valamit.
A fogkefét, ha elhasználódik, és szétmennek a sörtéi, természetesen le kell cserélni.
Ám ez többnyire sok-sok hónap alatt következik be, és ennél jóval hamarabb érdemes új fogkefére váltanunk.
Miért?
A fogakon, ínyen, szájban levő baktériumok és egyéb kórokozók a fogmosás során a fogkefére kerülnek, és egy laza öblítés, amivel befejezzük a fogmosást, nem mossa le őket maradéktalanul. A fürdőszoba nedves, meleg levegője ideális körülményeket teremt számukra az életben maradáshoz és szaporodáshoz.
Az idő során egyre több kórokozó fog nyüzsögni a sörtéken, nem beszélve azokról a szennyeződésekről, amelyek a levegőből kerülnek a fogkefére.
Egy idő után a sörtéken elszaporodó baktériumok, gombák, vírusok olyan nagy mennyiségben lesznek jelen, hogy a fogmosással gyakorlatilag többet árt már, mint használ. (Ez a fogkefereklám is arra hívja fel a figyelmet, hogy a szájüregünkben élő káros baktériumok valóságos szörnyetegek.)
A sok ártalmas kis „szörnyeteg” között megtalálhatók a fogszuvasodásért vagy ínygyulladásért felelős baktériumok is. Ugyanez a helyzet egy fertőző légúti betegség után: ha nem vesz elő új fogkefét, akkor könnyen megeshet, hogy újra visszafertőzi magát.
Mi a megoldás?
Azt ajánljuk, hogy 3 havonta cserélje le a fogkefét, még akkor is, ha az elhasználódás semmi jelét nem látja rajta. Ha leejtette a földre, ha fertőző betegségen esett át, amely érintette az orr-, arc-, szájüregi részt vagy a légcsövet, vagy fogkeféje sörtéi érintkeztek családtagjai vagy lakótársai fogkefesörtéivel, akkor hamarabb is sor kerülhet a váltásra.
A lecserélt fogkefének azonban nem kell feltétlenül a kukában landolnia!
Az újrahasznosításról itt adunk néhány hasznos tippet.