Moláris fog megmentése mikroszkópos gyökérkezeléssel
Moláris fog megmentése mikroszkópos kezeléssel
Mivel keresett meg bennünket a páciens?
30 éves páciensünk egy néhány éve gyökérkezelt, de most megsérült, letört 36-os nagyörlő fogával kereste fel rendelőnket. Korábbi fogorvosa a fog kihúzását javasolta, ám ebbe fiatal páciensünk nem szeretett volna beleegyezni, ezért kikérte endodontus szakorvosunk véleményét a fog megtarthatóságával kapcsolatban.
Diagnózis és javasolt kezelés
Dr. Jámbor Ákos, endodontia szakorvosa, mikroszkópos kezelések specialistája a szakorvosi konzultáció során inkomplett gyökértömést diagnosztizált az érintett fognál, és gyökértöméscserét javasolt mikroszkópos eljárással. A mikroszkóp alatt végzett gyökérkezelés és a hagyományos gyökérkezelés között a különbség, hogy a speciális műszernek köszönhetően a legkisebb szövetmaradvány vagy akár rejtett gyökércsatorna is észlelhető, amelyek gyulladás, fájdalom okozói lehetnek. A mikroszkópos gyökértöméscsere után a fogra fémkerámia koronát javasolt a kezelőorvos.
Hogyan zajlott a beavatkozás?
A mikroszkópos gyökértömés, vagy gyökértöméscsere mindig több alkalomból álló kezeléssorozat, illetve a kezelés befejeztével, a fog végleges lezárása előtt egy kontroll történik, melynek során a szakorvos ellenőrzi a gyökérkezelés sikerességét.
Dr. Jámbor Ákos a kezelést a régi gyökértömés eltávolításával kezdte, majd egy következő alkalommal egy betört műszert távolított el a fog egyik csatornájából. A kezelés harmadik alkalma során megtörtént a fog trepanálása, melynek során a szakorvos feltárta, kitisztította és fertőtlenítette az összes gyökércsatornát. Az utolsó alkalommal történt a fog gyökércsatornáinak lezárása, azaz a gyökértömés. A féléves kontrollon minden rendben volt, így elkészülhetett a fog végleges felépítése üvegszálas csappal és fémkerámia koronával.