Gyermekfogászat

Gyermekfogászat /

Barázdazárás gyerekeknél: mikor érdemes elvégezni?

A gyermekek fogápolása különösen fontos, hiszen a tejfogak és a maradó fogak egészsége megalapozza a hosszú távú szájüregi egészséget. A barázdazárás ebben nyújt segítséget, mivel nagyban hozzájárul a barázdaszuvasodás megelőzéséhez. Mikor érdemes elvégezni a beavatkozást, és milyen lépésekből áll az eljárás?

A barázdazárás jelentése és szükségessége

A barázdazárás egy olyan preventív fogászati eljárás, amelynek során a premoláris és moláris fogak rágófelszínén található apró barázdákat egy speciális tömőanyaggal töltjük ki. Mivel egy simább felületet hozunk létre, könnyebb lesz a fogak tisztítása, a fog barázdazárása ráadásul megakadályozza, hogy ételmaradékok és a baktériumok halmozódjanak fel az apró mélyedésekben.

Ez a hozzáadott védelem segít megóvni a kis- és nagyőrlőket a fogszuvasodástól, és elősegíti a gyermekek jobb szájhigiéniáját. Általában 6-7 éves kortól, a maradó moláris fogak megjelenésétől kezdve alkalmazzuk az eljárást, amelyet a fog áttörése után egy éven belül kell elvégezni. Tejfogakon ritkábban van szükség erre az eljárásra. Ez az egyszerű, foganként általában 15-20 perces gyerekfogászati beavatkozás kifejezetten hatékony: a témában végzett kutatások alapján a barázdazárt nagyőrlőfogak mintegy 65%-a 20 évvel a kezelés után is teljesen egészséges marad.

Barázdazárás után mikor lehet enni? Nincsenek erre vonatkozó megszorítások.

A barázdazárás előnyei

  • Hatékony védelem a fogszuvasodás megelőzésére: A barázdazáró anyag megakadályozza, hogy az ételmaradék és a baktériumok a barázdákba kerüljenek.
  • Teljesen fájdalommentes eljárás: A beavatkozás nem igényel fúrást vagy injekciót, ezért különösen gyermekbarát.
  • Hosszútávú védelem: A barázdazárás éveken át megőrizheti a fogak egészségét a megfelelő fogászati kontroll és fogápolás mellett.

A barázdazárás lehetséges hátrányai

  • Idővel elkophat: A tömőanyag tartóssága egyénenként változó, és előfordulhat, hogy pótlásra van szükség.
  • Nem helyettesíti a helyes fogápolást: Még barázdazárás után is elengedhetetlen a rendszeres fogmosás és a fogorvosi ellenőrzés.
  • Korai alkalmazás veszélyei: Ha a fog már enyhén szuvasodott, a zárás elfedheti a problémát, ezért is javasolt az áttörés után minél előbb elvégezni a beavatkozást.

Hogyan alakul ki a barázdaszuvasodás?

A kis- és nagyőrlőfogak felszínén ún. fissurák, azaz elágazó mélyedések találhatók, amelyek szélesen indulnak, majd homokóraszerűen elkeskenyednek, és vékony résekként haladnak a fog belseje felé. Mivel a fogkefe sörtéi nem férnek hozzá ezekhez a felületekhez, itt ideális életfeltételek alakulnak ki a fogszuvasodást okozó baktériumok számára. Ezek a fog belsejében plakkot képeznek, a szuvasodás pedig könnyen elérheti a zománc alatt található dentinréteget is.

A barázdaszuvasodásra utaló jelek a fogak barázdáiban látható barna elszíneződés krétafehér udvarral vagy szürkés árnyékkal, melyeknél sokszor nem megítélhető, hogy az egészségesnek tűnő fog belsejében milyen mértékű a szuvasodás. A kezeletlen barázdaszuvasodás könnyen gyökérkezeléshez, rosszabb esetben a fog kihúzásához vezethet.

A baktériumok elszaporodását és a fogak károsodását több tényező is segítheti:

  • A frissen előtört maradó fogak kalciumtartalma kisebb, ezért sérülékenyebbek.
  • A gyerekek kevésbé tudatosak a fogmosást illetően, önállóan a megfelelő szájhigiénét nem tudják biztosítani.
  • Sok gyermek egészségtelenül táplálkozik, pl. sok szénhidrátot és cukros üdítőt fogyaszt.
  • Öröklött tényezőként a gyermekek fogai bizonyos esetekben mélyebb barázdákkal rendelkezhetnek, ami megnehezítheti a fogak tisztítását.

A barázdazárás menete és lépései

  1. A barázdazárás első lépése a kezelendő fog alapos tisztítása polírozó kefével és pasztával.
  2. A következő lépésben a barázdák mentén savazzuk a fogzománcot. Ezáltal felérdesítjük a fogzománc legfelső rétegét, nagyobb tapadási felszínt hozva létre a barázdazáró anyag számára.
  3. Ezután behelyezzük a barázdazáró anyagot, amely lehet üvegionomer cement vagy rezin. Ezek az anyagok képesek behatolni a fogkefe sörtéi számára elérhetetlen résekbe, hogy eltömítsék a barázdákat. Mindkét kategóriában egyre elterjedtebbek a fluoridtartalmú barázdazáró anyagok, amelyek folyamatosan pótolják ezt a fogzománc számára nélkülözhetetlen elemet.

A két típus közül a rezin jelenti a tartósabb megoldást, de rögzüléséhez a fogak alapos leszárítására van szükség, amihez a gyermekek részéről megfelelő kooperáció szükséges. Más esetben szokták a kevésbé kopásálló üvegionomer cementet választani, amelynél kevésbé alapos szárítás is szóba jöhet.

  1. A barázdazáró anyagot aztán általában egy kék fényű polimerizációs lámpával megvilágítva kötik meg.
  2. A kontrollvizsgálatok során a fogorvos ellenőrzi, hogy nem esett-e ki vagy kopott-e el a barázdazáró anyag. Ezek az anyagok biokompatibilisek, tehát akkor sem okoznak semmi problémát, ha esetleg kiesnek.

Enyhébb barázdaszuvasodás esetén kiterjesztett barázdazárásra van szükség. Ebben az esetben egy vékony fúróval eltávolítjuk a károsodott fogzománcot, majd ezt követően végezzük el a barázdazárást.

Barázdazárás vélemények: az eljárás nagyban hozzájárul a fogszuvasodás megelőzéséhez.

Szükség lehet az eljárásra felnőtt korban?

A hagyományos, fúrás nélküli beavatkozást csak a fog áttörését követő hat hónapban végezhető el, ez idő alatt ugyanis többnyire nem alakul ki barázdaszuvasodás. Felnőttek esetében a barázdafúróval, vagy sekély szuvasodás esetén a Rondoflex nevű berendezéssel tisztítható ki.

Profi gyermekfogászat Budapest szívében

Gyermekfogászati kezeléseket szeretne igénybe venni, felkészült szakemberekkel, nyugodt környezetben? Keressen bennünket telefonon, vagy kérjen online időpontot konzultációra, hogy a lehető legjobb és legprofibb kezelést nyújthassuk gyermekének. Rendelőnkben a fogászat minden területét a legkiválóbb szakemberek képviselik a legmodernebb technikai háttérrel megtámogatva.

A barázdazárás ára:

27 500 - 36 500Ft