Az endodoncia új területe, a mikroszkópos gyökérkezelés
Először tisztázzuk, mit jelent az endodoncia
Kezdjük azzal, hogy mi is az endodoncia, hiszen a szakmán kívül kevesen tudják, mit takar ez a kifejezés. Az endodoncia a fogászatnak egy rendkívül dinamikusan fejlődő ága, amely a pulpa (a fog élő részének, a fogbélnek) megbetegedéseivel, valamint az eddig sikertelenül gyökérkezelt fogak gyógyításával foglalkozik. Ezáltal lehetőségünk nyílik a foggyökér csúcsa körül kialakult elváltozásokat, megbetegedéseket megelőzni, valamint a már kialakult gyulladásokat kezelni.
A fent említett folyamat neve a gyökérkezelés – ezzel a kifejezéssel már bizonyára Ön is találkozott. Az endodontus pedig az a szakember, aki a gyökérkezelésekre specializálódott.
Hivatalosan még nem különálló, de már elkülönülő terület
Az endodoncia (endodontia) annyira friss ága a fogászatnak, hogy pillanatnyilag nem is kötik szakvizsgához. Egy szájsebésznek vagy fogszabályozó szakorvosnak például külön szakvizsgával kell rendelkeznie, egy endodontusnak sajnos nem. Ám ez a helyzet talán néhány év múlva megváltozik: olyan gyors ütemben fejlődik ez a terület, olyan sok technikai újdonság, anyag, eszköz, berendezés jelenik meg, amely indokolttá teszi ennek az igen bonyolult kezelésfajtának a szakvizsgához kötését.
Jó példa erre a mikroszkópos betegellátás: ez a különleges berendezés új dimenzióba emeli a gyökérkezelést.
Egy új világ a mikroszkóp alatt
A sokszoros nagyításban ugyanis eddig soha nem látott mértékben javul a kezelés sikeressége: a gyulladást okozó legkisebb szövetdarabkák is felderíthetők és eltávolíthatók. Sőt, ami ennél talán még fontosabb: olyan, szabad szemmel eddig nem észrevehető, számfeletti csatornák is sikerrel kezelhetők, amelyek eddig sajnos rejtve maradtak a szabad szemmel dolgozó kezelőorvosok elől.
A mikroszkópos kezeléssel kiemelkedően magas lesz a kezelések sikerességi rátája, ezért még akkor is érdemes nekifutni a mikroszkópos eljárásnak, ha a hagyományos gyökérkezelés után a nem csillapodó fájdalom azt jelzi, hogy nem sikerült megtalálni és eltávolítani a fájdalom forrását. A saját fog megmentése ugyanis bőven megéri a fáradozást: ha nem kezeljük a gyulladt fogbélt, a fogat előbb-utóbb el kell távolítani. És sajnos inkább előbb, mint utóbb, hiszen az okozott fájdalom jelentősen rontja az életminőséget…
Szeretne többet is megtudni a mikroszkópos gyökérkezelésről? Látogassa meg honlapunkat, vagy kérjen konzultációs időpontot specialistáinktól!