A foggyulladás tünetei és kezelése
A foggyulladás kezdeti stádiumban kevésbé súlyos is lehet, de a gyulladt fog intenzív, sajgó fájdalommal is járhat. Cikkünkben áttekintjük, melyek a foggyulladás tünetei, valamint, hogy mit tehetünk a foggyulladás kezelése érdekében otthon, illetve a fogorvosi rendelőben.
A foggyulladás okai
A foggyulladás egyik alapvető oka a nem megfelelő szájhigiénia. A fogakra rakódó lepedék a baktériumok melegágya. A rendszeres, alapos fogmosás és fogköztisztítás hiányában a lepedék (bakteriális biofilm) megkövesedik, a kialakuló fogkő pedig ideális közeg a megtelepedő kariogén baktériumok számára. Az elmeszesedett plakk, más néven fogkő felszínén is baktériumokkal teli lepedék van. A baktériumok azután a fogzománc és az alatta lévő dentin gyengülését eredményezhetik. Végül fogszuvasodás keletkezik, a bakteriális fertőzés pedig eléri a fogbelet, és fogbélgyulladás alakulhat ki.
A gyulladt fog kialakulásának további lehetséges okai:
- folyamatos, fokozott túlterhelés,
- sérülés, törés,
- egyes, a kezelések során alkalmazott orvosi anyagokra való érzékenység.
A fertőzés és a fogszuvasodás nyomán emellett fogtályog is keletkezhet, ami tulajdonképpen egy gennyes duzzanat. A foggyulladás szövődményei közül a tályog az egyik legkellemetlenebb, mivel a gyulladt, gennyes fog kifejezetten fájdalmas lehet.
A foggyulladás tünetei
A foggyulladás tünetei közül a fájdalom a legrosszabb. Ha a gyulladást fogszuvasodás váltja ki, és a betegség előrehaladott, a fájdalom tartós és intenzív lehet. Kevésbé súlyos esetben előfordulhat, hogy csak ráharapáskor vagy hideg-meleg ételek hatására jelentkezik.
Az ínygyulladás vagy a fog körüli kötő- és támasztószövetek gyulladásának további lehetséges tünetei:
- kellemetlen szájszag,
- a gyulladt fog környezete piros, érzékeny,
- bedagadt fog,
- feldagadt arc,
- bedagadt állkapocs,
- láz.
A fenti tünetek közül nem feltétlenül jelentkezik mindegyik: ez attól függ, mennyire előrehaladott a foggyulladás. Számos tünet pedig más betegséghez is kapcsolódhat.
Jó ötlet a gyulladt fog kezelése házilag?
Foggyulladás ellen házilag számos praktikát bevethetünk. Ezekkel érdemes próbálkozni, de csak akkor, ha valamiért nem tudunk fogorvoshoz menni.
Nagyon fontos a szájhigiénia helyreállítása, növelése, a helyes fogápolás szabályainak alkalmazása. Ennek érdekében a gyulladáscsökkentő fogkrémekkel, szájvizekkel történő fogápolás mellett más, antibakteriális hatású anyagokkal is öblögethetünk az ínygyulladás kezelésére. Érdemes lehet klórhexidint használni, vagy a gyógynövények közül a cserszömörcét. Ezek mellett gyulladáscsökkentő tea alkalmazása is segíthet. Az egyik legjobb gyulladáscsökkentő házilag a kamilla (orvosi székfű) főzete. A fentiek betartása megelőzés szempontjából fontos, ám a kialakuló fogbélgyulladást mindezek nem fogják enyhíteni. A szájhigiénia romlása viszont ínygyulladáshoz fog vezetni, ami más jellegű problémát, esetleg fájdalmat okozhat.
A fog körüli szövetek gyulladásán borogatás is segíthet: a jeges borogatás enyhítheti a gyulladást. A hideg borogatás ugyanakkor előrehaladott stádiumban késleltetheti a beolvadás folyamatát, ezért kontraproduktív lehet. Gennyes gyulladás esetén ugyanis éppen a meleg párakötés az ideális megoldás, mivel elősegíti a szövetek között keletkezett genny koncentrálását. Ezért is érdemes fogorvoshoz fordulni, aki biztosan a lehető legjobb módszert alkalmazza majd a foggyulladás enyhítésére.
Fogfájásra házilag recept nélkül kapható, gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítókat is bevethetünk. Fogbélgyulladásra szakmailag egyedül ez az egy „házi megoldás” lehet indokolt.
Azok a hatóanyagok, amelyeket érdemes keresni a patikában:
- elsődlegesen diklofenák,
- az ibuprofen szintén működhet,
- ellenben a paracetamol erre a feladatra hatástalan.
Ne feledjük azonban: bár a fenti módszerek alkalmasak a foggyulladás enyhítésére, mindez csak tüneti kezelés.
A foggyulladás kezelése a fogorvosi rendelőben
A foggyulladás teljes körű kezelése megnyugtatóan csakis a fogorvosi rendelőben lehetséges. A kezelés menete attól függ, hogy a gyulladás milyen stádiumban van. Az első lépés minden esetben a gyulladt fog megtisztítása. Ennek során eltávolítjuk a baktériumokat és a szennyezett szöveteket, fogszuvasodás esetén az érintett terület kifúrása is megtörténik.
Amennyiben a gyulladás még visszafordítható, annak visszahúzódása után betömjük a lyukat. A fogorvosok általában nem várják meg a visszahúzódást, ugyanis a töméskészítés hatására elmúlhat a gyulladás, viszont a fogfájás enyhülése akár hetekig is eltarthat.
Szükség esetén a foggyulladásra gyógyszer alkalmazása is szóba jöhet. Fogbélgyulladásra viszont sosem alkalmazunk antibiotikumot. Ha a gyulladás visszafordíthatatlan, vagyis a fogbél nem menthető meg, gyökérkezeljük az érintett fogat, majd pótoljuk a fog hiányzó részeit.
Ha a foggyulladás mellett vagy attól függetlenül nagymértékű foganyaghiány, esetleg fogágybetegség lép fel, akkor a fogorvos dönthet a fog eltávolítása mellett is. Ilyenkor az egyetlen megoldás a gyulladt fog kihúzása.
Foggyulladás esetén is gyors és hatékony segítséget kaphat az Uniklinik fogorvosaitól
A foggyulladás teljes körű kezelése szakembereink számára rutineljárásnak számít. Forduljon hozzánk bizalommal, és mi visszaállítjuk fogai egészségét. Könnyen áttekinthető és egyszerűen használható online bejelentkező rendszerünkkel gyorsan és kényelmesen foglalhat időpontot.