Tévhit, hogy a fogközöket elég hetente tisztítani!
Ezt a tévhitet szakértőnk, Deák Annamária dentálhigiénikus oszlatja el.
A páciensek sokszor csodálkoznak
Mélyen gyökerező tévhitnek tűnik ez, mert számos páciensem meglepődik, amikor a napi fogápolással kapcsolatban megemlítem a fogköztisztítás szükségességét.
Minden fogmosáskor ugyanis, de esténként feltétlenül meg kellene tisztítania a fogközöket!
De miért is olyan fontos a fogköztisztítás?
A fogak egymással érintkező felületei ugyanúgy szuvasodásnak indulhatnak, mint a könnyen hozzáférhető felületek. A fogakon képződő lepedék a fogak minden oldalát érinti. Miért is állna meg a felületeken?
A lepedék pedig a fogszuvasodást és ínygyulladást okozó baktériumok melegágya! Ha a lepedéket, ételmaradékot nem távolítja el a fogai közül, hiába szép tiszta a fog többi felülete, a szuvasodás bizony megindulhat, és a fog tömése válhat szükségessé (súlyosabb esetben pedig akár gyökérkezelés is). Az ínygyulladás is előbb-utóbb kialakul, ami először még nem tűnik veszélyesnek, de elhanyagolva fogágybetegségbe fordulhat át, és a fogak elvesztését okozhatja.
Fogászatunk fogorvosai a megmondhatói, hogy rengeteg szuvasodás éppen a fogközökben keletkezik, onnan indul el, aztán továbbterjedhet a fog többi részére. Mindez azért lehetséges, mert sokan csak hetente egyszer vagy még ritkábban tisztítják meg a fogak egymással érintkező felületeit.
Mivel végezzük a fogak között terület megtisztítását?
Fogköztisztításra leginkább a fogselyem és a fogköztisztító kefe alkalmas. Mindkettő egyszerűen beszerezhető, például drogériákban. Azt tanácsolom, hogy először próbálja ki mindkettőt, és kísérletezze ki, melyik eszköz alkalmasabb az Ön fogközeinek alapos megtisztítására! A fogselyem a szűkebb helyekre is bejut, így a szorosabban illeszkedő fogsorokhoz ajánlom, a fogköztisztító kefének kicsit nagyobb hely kell, így a lazábban illeszkedő fogakhoz lesz ideális.
Ne feledje: a fogköztisztítás a napi fogápolás szerves része!