Fogászati kérdések

Fogfájás csillapítása házilag: mikor forduljunk fogorvoshoz?

Fogfajasra Hazilag

A fogfájás a fogakban vagy azok környékén jelentkező kellemetlenséget, érzékenységet jelenti. Enyhe, gyorsan múló fogfájás előfordulhat átmeneti irritációktól, ami otthon is kezelhető, ám az erős fogfájás szuvas fogak, gyulladások vagy más fogászati állapotok következménye lehet. Mivel ezek maguktól nem fognak meggyógyulni, a lüktető fogfájás csillapítása feltétlenül professzionális fogászati kezelést tesz szükségessé.

A fogfájás típusai: lüktető, éles, tompa, sugárzó fájdalom

A kiváltó októl függően a fogfájás különböző típusait különböztethetjük meg, amelyekhez kísérő panaszok is társulhatnak.

1. Éles, szúró fájdalom

  • Oka: Általában fogszuvasodás, fogrepedés vagy fogtörés okozza.
  • Jellemzője: Többnyire hirtelen jelentkezik, különösen akkor, ha valami hideget, meleget vagy édeset eszünk.

2. Tompa, állandósult fájdalom

  • Oka: Fogszuvasodás, gyulladt fogíny vagy a foggyökér gyulladása állhat a hátterében.
  • Jellemzője: Hosszabb ideig tartó, kevésbé intenzív, de folyamatos fájdalom.

3. Lüktető fájdalom

  • Oka: Foggyökér fertőzése, tályog vagy súlyos fogszuvasodás.
  • Jellemzője: Általában éjszaka vagy fekvéskor fokozódik, és gyakran duzzanattal jár.

4. Nyomásra érzékeny fájdalom

  • Oka: Irritáció a fogak közé szorult ételmaradék miatt, de elhalóban lévő fog vagy túl magas tömés is okozhatja.
  • Jellemzője: Főként rágás közben érezhető.

5. Sugárzó fájdalom

  • Oka: Állkapocs-ízületi problémák, fogcsikorgatás, fogbélgyulladás vagy akár a bölcsességfogak előtörése is kiválthatja.
  • Jellemzője: A fájdalom nemcsak a fogban, hanem a fej, fül vagy nyak irányába is kisugározhat.

6. Rövid, éles fájdalom (érzékenység)

  • Oka: Fogérzékenység, ami gyakran a fogzománc kopása vagy ínyvisszahúzódás miatt alakul ki.
  • Jellemzője: Rövid ideig tartó, de nagyon éles fájdalom, általában hideg vagy meleg ételek, italok fogyasztásakor jelentkezik.

A fogfájást kísérheti még fejfájás, láz, hidegrázás, illetve rossz lehelet és kellemetlen szájíz is.

A fogfájás okai

A fogfájásnak számos oka lehet, pontos diagnózist csak az orvos tud felállítani megfelelő képalkotó eljárások és helyszíni különböző vizsgálati módszerek alkalmazásával. A helyes diagnózis felállításához nagy segítség a kezelőorvos számára, ha a páciens minél több információt meg tud osztani a fájdalom helyéről, típusáról és erősségéről. 

A leggyakoribb kiváltó tényező a fogszuvasodás és a fogbélgyulladás. A fogszuvasodás tünetei a jellegzetes nyilalló, éles vagy lüktető fájdalom. A fájdalmat a fogszuvasodás miatt kialakult fogbélgyulladás okozza. Gyakran előfordul, hogy a fogfájás éjszaka erősödik, de az is kísérő tünet lehet, hogy a fog nagyon érzékeny a hideg vagy meleg ételekre, italokra. 

Sajnos a fogágybetegség és ínygyulladás is gyakori jelenség, ráadásul sokan nem veszik komolyan az első figyelmeztető tüneteket. Ha fogínyvérzést, vagy fogíny duzzanatot tapasztalunk, érdemes mielőbb felkeresni a rendelőt. A tünetek elhanyagolása ugyanis tasakképződéssel, az íny visszahúzódásával, sőt a csont pusztulásával, hosszú távon pedig a fogak elvesztésével is járhat. Rendszeres fogkő-eltávolítással és fogászati kontrollal a betegség kialakulása általában megelőzhető.

Milyen egyéb okok állhatnak a fogfájás hátterében? 

  • Bölcsességfog okozta problémák
  • A fogak kopása, törése vagy egyéb sérülése
  • Ínyrecesszió
  • Éjszakai fogcsikorgatás (következményes ízületi és vagy izomfájdalmak)
  • Sérült fogtömés
  • Foggyökér körüli szövetek gyulladása
  • Tályog
  • Az állcsont gyulladása fogeltávolítás után
  • Idegi eredetű fájdalmak (neuralgiák)
  • Akut orrmelléküreg-gyulladás során a fájdalom kisugározhat a fogakra, különösen a felső állkapocs fogaira.

Fogfájásra gyógyszer: hogyan enyhíthetők a tünetek?

A fogfájás gyógyszeres kezelése átmenetileg vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal megoldható. Gyakori kérdés, hogy melyik a legjobb gyulladáscsökkentő gyógyszer fogra. Bár nem létezik kifejezetten fogakra való gyulladáscsökkentő gyógyszer, a nem szteroid gyulladáscsökkentők nagy segítséget jelenthetnek vészhelyzetben. Érdemes tudni, hogy hatékonyságuk az egyéni érzékenységtől, illetve az egyéb szedett gyógyszerektől is függhet.

Fogfájás-csillapító gyógyszerek:

  • Acetilszalicilsav  és származékai (Aspirin, Kalmopyrin)
  • Ibuprofen tartalmú gyógyszerek (Algoflex, Ibustar, Advil)
  • Diclofenac tartalmú gyógyszerek (Voltaren, Flector, Cataflam) 
  • Paracetamol tartalmú gyógyszerek (Rubophen, Panadol) 
  • Nifluminsav (Donalgin)

Fogfájásra antibiotikumot, például Dalacint is felírhat a fogorvos a gyulladás kezelésére. A tejfog fájdalom csillapítására, például szuvasodás esetén gyermekeknek adható fájdalomcsillapítókkal enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket, mielőtt ellátogatunk a rendelőbe.

Figyelem! Terhesség esetén csak a paracetamol, acetaminofen tartalmú gyógyszerek szedhetők a lehető legrövidebb ideig és legkisebb mennyiségben! Erről bővebben a Kismama fogászat című cikkünkben írtunk.

fogfájás ellen hasznos praktika az ideg kiölése

Fogfájás ellen házilag: biztosan jó ötlet? 

Az interneten mindenféle betegséggel kapcsolatban rengeteg információ található. De a fellelhető információk sokszor tévesek. Gyakori jelenség, hogy vagy sokkal súlyosabb problémára gondol a páciens mint amiben valójában szenved, vagy ami még ennél is rosszabb, hogy elbagatellizálja a tüneteket.

Gyakran hallani betegektől, hogy mi mindent próbálnak ki erős fogfájás csillapítására házilag. Hogy csak egy példát említsünk, akár fogorvosi rendelők weboldalán is olvasható, hogy a gyulladt fog kezelésére jót tesz a borogatás, ami nem minden esetben igaz. A fog körüli szövetek gyulladását valóban enyhítheti a jeges borogatás, ám előrehaladott fogbélgyulladásnál  ez a módszer már kontraproduktív lehet. Ezért is érdemes fogorvoshoz fordulni, aki biztosan a lehető legjobb módszert alkalmazza majd a foggyulladás enyhítésére. 

Azt is érdemes észben tartani, hogy a fogfájás csillapítása 2 perc alatt nem lehetséges, csakúgy, mint a lyukas fog kezelése otthon szintén veszélyes mutatvány, tehát az erre irányuló házi módszerek eleve nem lehetnek hatásosak. Ráadásul, ha a szakorvos nem kezeli időben a problémát, akkor akár komolyabb gondot is okozhatunk magunknak. Az Uniklinik Fogászat éppen ezért hétfőtől szombatig, reggel 7:30-tól este 20:00-ig nyitva tart, hogy panaszok esetén a páciensek időben kapjanak ellátást.

Fogfájásra házilag a fogorvosi vizitet megelőzően

Néhány módszer átmenetileg enyhítheti a fájdalmat, amíg eljutunk a fogorvoshoz. Ezek azonban nem helyettesítik a szakszerű kezelést, csak ideiglenes megoldásként szolgálnak.

  • A szegfűszegolaj természetes fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású, mivel eugenolt tartalmaz, ami helyi érzéstelenítőként működik. Egy vattapamacsra cseppentsünk néhány csepp szegfűszegolajat, és helyezzük a fájó fogra. Óvatosan, mert a túl sok olaj irritálhatja az ínyt. Alternatív megoldást jelenthet magának a szegfűszegnek a rágcsálása is.
  • A sós vizes öblögetés is segíthet vészhelyzet esetén. A só ugyanis természetes fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, így segíthet megtisztítani a fogak körüli területet és csökkentheti a duzzanatot is. Ehhez egy teáskanál sót oldjunk fel egy pohár meleg vízben, és öblögessünk vele 30 másodpercig, majd köpjük ki.

Éjszakai fogfájás ellen

Az esténként jelentkező, vízszintes testhelyzetben fokozódó, lüketető fájdalom a fogat ellátó ideg gyulladására utalhat, amivel sürgősen fel kell keresni a fogászati rendelőt. Emellett éjszakai fogcsikorgatás is állhat a panaszok hátterében, ami túlterhelődést okoz. Ilyenkor gnatológiai kórfolyamat állhat a háttérben, azaz az állkapocsízület is érintett lehet a problémában.

brutális fogfájás gyógyszer: a diklofenák gyorsan hat

Mikor forduljunk orvoshoz? 

Alapvetően bármilyen fennálló fogfájással vagy egyéb tünettel jobb minél előbb felkeresni a szakorvost. Ugyanez igaz, ha a fogunk nyilalló fájdalommal jelez a hidegre vagy a melegre, mert ez mind-mind a fog természetes vészjelzése. Az időben történő kezelés megelőzheti a fog további romlását és az egyéb szövődményeket. 

Végül egy gondolat erejéig még szeretnénk visszatérni arra, hogy mit tehetünk a fogfájás ellen házilag. A hangsúly ebben az esetben a megelőzésen van! Gondoskodjunk a fogunk megfelelő ápolásáról, a fogközök alapos tisztításáról, és fogyasszunk egészséges, cukorban szegény ételeket, italokat! 

Gyötri a fogfájás? Keressen bennünket telefonon, vagy kérjen konzultációt bejelentkezési űrlapunkon, hogy a lehető legjobb és természetesen fájdalommentes kezelést nyújthassuk Önnek. Rendelőnkben az esztétikai fogászat keretében a mosolytervezéstől kezdve mikroszkópos gyökérkezelésig a legmodernebb kezelésekkel és eljárásokkal várjuk pácienseinket.

Fogászatunk saját röntgen- és CT-laborral rendelkezik, így az egyszerű kisfelvételtől a panorámaröntgenen át a 3 dimenziós CT-ig minden szükséges felvételt elkészítünk a precíz diagnózishoz.

Kiemelt cikkek