Miért gyakoribbak a nőknél a szájüregi panaszok?
Bár a hölgyek általában sokkal lelkiismeretesebbek a fogápolásban, mint a férfiak, mégis gyakrabban sújtják őket olyan problémák, mint például a fogszuvasodás vagy a fogvesztés.
Ennek hátterében minden jel szerint a hormonális hatások állnak, amelyek különösen az alábbi időszakokban jelentkeznek.
Kamaszkorban
Vagyis amikor megemelkedik az ösztrogén és a progeszteron szintje a szervezetben. Ilyenkor gyakrabban léphet fel például fogínygyulladás.
A kamaszkor ráadásul az az időszak, amikor a lányok saját útjukat keresik. A megjelenésük hihetetlenül fontossá válik számukra, ám a felnőttes külső többnyire még nem igazán felelősségteljes gondolkodást takar. A fogápolás elhanyagolása például egyszerű lázadási gesztusnak tűnhet, ám a fogak és az íny egészségét ez nem igazán támogatja.
A menstruáció idején
Ilyenkor a progeszteronszint szintén megnövekedik, ezért fogínygyulladás, duzzadt nyálmirigyek keletkezhetnek. Sokan gyulladt aftáról is panaszkodnak.
Fogamzásgátló tabletta szedésekor
A progeszteront tartalmazó készítmények növelik az íny érzékenységét, ezért ínygyulladáshoz vezethetnek.
Várandósság alatt
A megváltozott hormonális hatások okolhatók az úgynevezett terhességi ínygyulladásért, ami könnyen fogágygyulladásba fordulhat. A fogágy gyulladása (fogágybetegség) sajnos a fogak kilazulásához, elvesztéséhez is vezethet, ezért a várandósság csodaszép időszaka alatt mindenképpen beszéljen fogorvosával arról, hogyan előzheti meg az ínygyulladás kialakulását.
A változókorban
Ez az időszak szintúgy megnövelheti a kellemetlen szájüregi tünetek valószínűségét. Ilyenkor gyakran megváltozik az ízérzékelés, többen panaszkodnak a hidegre-melegre való érzékenységről, és gyakori a szájszárazság.
A szájszárazság ártalmatlan kellemetlenségnek tűnik, de ennél többről van szó. A nyál ugyanis hatékony fegyverünk a fogakra tapadt ételmaradékok lemosásában. Ha kevesebb a nyálunk, akkor több lepedék fog képződni fogainkon, a lepedékből pedig könnyen fogkő képződik. A fogkő „otthont” ad a fogszuvasodásért felelős baktériumoknak, íny alatti változata pedig alattomosan, szinte nem is érzékelhetően ínygyulladást okozhat.
A változókorban az ösztrogénszint csökkenésével ráadásul sok nőnél elkezdődik vagy fokozódik a csontritkulás, és ez az állkapocs csontszövetét is érintheti. A csontritkulás tehető felelőssé az időskori fogvesztések egy részéért.
Mit tehetnek a hölgyek, hogy a rájuk leselkedő veszélyeket elkerüljék?
A válaszunk az, hogy gondos és helyes szájápolással és a fogorvos rendszeres felkeresésével a legtöbb probléma megelőzhető, karban tartható vagy időben orvosolható. Arra biztatnánk, hogy őszintén és nyíltan kérdezzen rá az Önt érintő problémákra, illetve fogadja meg a szakorvos intelmeit, tanácsait.
Fontos továbbá a rendszeres mozgás, amely erősíti a csontokat, és gyulladáscsökkentő hatású.
A mértékletes, ám rendszeres napozás növeli a szervezetben a D-vitamin mennyiségét, ami szintén áldásos hatású. A nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztása jót tesz az állkapocs izmainak és csontállományának, rágás közben tisztulnak a fogak, ráadásul egészséges tápanyagot viszünk be a szervezetünkbe.
(Forrás: itt)